Haber Üstü

23. BAĞ BOZUMU ŞENLİKLERİ COŞKU İLE GERÇEKLEŞTİ

56

Haber; Bircan YAĞIZ
Bu yıl 23.’sü kutlanan Çal Bağbozumu ve Kültür festivalinde Çal’lılar ve dışarıdan ilçemize gelen misafirler mutlu bir üç gün yaşadılar.
06 Eylül Cuma günü şenlik, kortej yürüyüşü ile başlayıp Cumartesi, Pazar saat 24.00’e kadar devam etti. Şenlik nedeni ile ilçemize özellikle AKP ve MHP’li siyasiler akın etti. Çevre il ve ilçelerden gelen satıcılar ile büyük bir lunapark festivale katılanlara unutulmaz anlar yaşattılar. Ünlü sanatçıların sahne aldığı konserlerde 3 gün boyunca vatandaşlar doyasıya eğlendiler.
Üzüm bayramı nedeni ile ilçemiz üreticilerinin yetiştirdiği siyah ve rezaki üzümlerin yaş ve kuru olarak yapılan yarışmalarında, derece alan üreticilere Çal Belediyesi ve bazı esnaflar tarafından hediyeler verildi.
Sofralık Yaş Sultaniye üzüm dalında, Perihan Ayhan 1., Cihan Gençtürk 2., Teoman Kölgesiz 3. olurken, Sultaniye kuru üzüm dalında Mehmet Şahinarslan 1., Mehmet Şahinarslan 2. (1. ile isim adaşı) Seval Üşür 3. olarak yerlerini aldılar.
Çal Karası Yaş üzüm dalında Döne Elvan 1. olurken, Ahmet Canbaz 2. ve Teoman Kölgesiz 3. olmuştur. Çal Karası Kuru üzüm dalında ise, Ahmet Sarıdemir 1., Ahmet Ulu 2. ve Mehmet Şahinarslan 3. olmuşlardır. Tüm üreticilerimizi kutluyor gelecek yıllarda da bereketli ürünler ve başarılarının devamını diliyoruz.
Öte yandan satıcıların ve vatandaşların yoğunluğu ile alanın yetmemesi, daha yeni yapılan tören alanının uzun yıllar kullanılmak amaçlı değil sadece 2023 hedefine göre yapıldığını ortaya çıkardı. Yıllardır ilçede uygulanan çarpık yapılaşmanın bir devamı olarak bu alanda Çal tarihine yazılmış oldu.