Haber Üstü

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI TÖRENLERLE KUTLANDI

61

Haber; Hüseyin AYTEKİN
30 Ağustos Zafer bayramının 95. Yıl dönümü tüm yurtta törenlerle kutlandı.
Geçtiğimiz yıllarda sudan bahanelerle önemsizleştirmeye çalışılan, kimilerinin hasta olarak bayrama katılmaması, kimi zamanın kutlu doğum haftası diye zayıflatılmaya çalışılması bu gün için görkemli bayram kutlamasına kadar geldi.
Tüm yurtta parlak ve coşkulu törenlerle kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı ilçemizde milli mücadelenin ilk girişimcileri ve halkımızı harekete geçiren Müftü Ahmet İzzet Çalgüner ön plana çıkarılarak ilçemiz parkına onun çalışmalarını ve söylevlerini anımsatan 3 adet pano yerleştirilerek törenle açıldı. Öte yandan yine eski belediye binası önündeki Atatürk parkında düzenlenen etkinlik kapsamında Mehteran gösterileri, kurtuluş savaşını anımsatan sinevizyon görüntüleri ve kurtuluş savaşında kullanıldığı ifade edilen eski tabancalar ve kılıçlar sergilendi.
Aynı gün fener alayı da düzenlendi ve geçenin sonunda verilen konserle kutlamalar sona erdi. Ancak bu sene Cuma gününe rastlayan 30 Ağustos kutlamalarında Milli Mücadele ve Kurtuluş savaşında ölen şehitlerimiz Cuma hutbesinde övgü ile bahsedilip, dua edilirken, kurtuluş savaşımızın baş komutanı, Diyanet İşleri Başkanlığının kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün isminden bahsedilmemesi tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de tepki ile karşılandı, halk arasında çeşitli söylentilere ve yorumların yapılmasına neden oldu.
30 Ağustos Milletimizin var oluş destanı tarih boyunca sürecektir. Ne Mutlu Türküm Diyene…