Haber Üstü

ALMANYA/BREMENDE GENÇLİK PROJESİ ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

3

Çal Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Tayfur Öztepe, Türkiye ve Almanya ortaklığında Almanya Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen NaturKultur E.V. Kuruluşu ile ortak olarak düzenlenen, “Get Together” adlı Erasmus Plus Projesi kapsamında 02-08 Eylül 2018 tarihleri arasında Almanya Bremen’de gerçekleştirilen gençlik uzman değişimi çalışma ziyaretine katıldı.

Haber ; Ayşe Nur KORAL
Proje kapsamında edindiği bilgileri ve görüşlerini aktaran İlçe Müdürü Öztepe; projenin ön hazırlığının 2017 yılında Almanya’da yapıldığını belirterek, “Gençlik ve Spor Bakanlığımızca geçen sene 23-27 Eylül 2017 tarihinde Alanya’da düzenlenen “Türk-Alman Kurumlar Konferansı/Partner Borsası” programı kapsamında Türkiye’den 12, Almanya’dan 12 olmak üzere gençlik alanında çalışmalar yapan 24 uzmanın katılımı ile gerçekleştirmiştik. Bende bu programa İlimiz adına Çal Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü olarak başvuru yapmıştım. Diğer katılımcılar İl Müdürlükleri bünyesine yer alan Gençlik Merkezleriydi. Gençlik Merkezi olmayan tek kurum Çal Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğümüzdü. Bremende katıldığım bu proje, Alanyada ki toplantıda Almanyadan gelen kurumların uzmanları ile yaptığımız görüşmeler sonrasında ortaya çıkan bir proje fikriydi. Bremendeki Projeye Ülkemizden Çal Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğümüz, İstanbul Vefa Gençlik Merkezi, Aydın Gençlik Merkezi, Kayseri Gençlik Merkezi, Kütahya Gençlik Merkezi, Rize Gençlik Merkezi, Okmeydanı Gençlik Merkezi ve Van İpekyolu Gençlik Merkezleri olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı 8 kamu kurumu temsilcisi olarak katılım sağladık. Proje Almanya ile Ülkemizde yürütülen gençlik hizmetlerinin karşılaştırılması anlamında farklı bir tecrübe edinme fırsatı sağladı. Projenin en önemli özelliği Almanyada gençlik alanında çalışmalar yapan uzmanlar, pedagoglar, okul yöneticileri, öğretmenler, gençler ve yetkili kişilerle bire bir konuşup karşılıklı fikir alış verişinde bulunarak deneyim ve tecrübelerimizi aktarma şansını elde etmemiz oldu. Bremen’de mülteci gençler, madde bağımlısı gençler, engelliler, sokak çocukları,suça karışmış gençler ve dezavatanjlı gençlerle çalışmalar yapan kamu kurumları,okullar,gençlik merkezleri,sivil toplum kuruluşları,mültecilere ait barınma yerleri ve gençlik yurtlarını ziyaret ettik. Almanya’da yaşayan farklı özelliklere sahip dezavantajlı gençlik gruplarının rehabilitasyonu, topluma entegrasyonu ve yeniden hayata katılımlarını cesaretlendirici ve destekleyici yaklaşımların ve çalışma yöntemlerinin bizzat yerinde yaşayarak görülmesi anlamında çok faydalı bir proje oldu. Özellikle mültecilere, azınlık geçmişine sahip dezavantajlı gençlere yönelik olarak çalışan gençlik çalışanları ile onların günlük faaliyetlerinde, yerel düzeyde uygulanabilecek yeni ve yenilikçi yöntemler paylaşılması bizlerinde bilgi ve tecrübelerimizin onlara aktarılması adına güzel bir ziyaret gerçekleştirdik” dedi.
Bundan sonra ki amaçlarını anlatan Müdür Öztepe, “Amacımız orada irtibat kurduğumuz kurum ve kuruluşlar ile İlimiz ve İlçemiz gençlerinin birlikte uygulayacağı yeni projeleri ve gençlik değişimlerini hayata geçirerek, gençlerimizin de yurt dışını deneyimlemelerine fırsat vermek olacak. Projenin İkinci etabını Almanya’dan gelecek katılımcılar ve Türk katılımcılar ile birlikte 15-21 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbulda gerçekleştirileceğiz” dedi.

 

Yoruma kapalı.