Haber Üstü

ARŞİVLER UNUTMAZ!

102

31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde Çal Belediye Başkanı olmak isteyen belediye başkanı adayları çalışmalara erken ve hızlı başladı. Süslenen arabalar, arabalarla düzenlenen konvoylar birbirini takip ve taklit ediyor! Halkımız bu gürültü kirliliğini sevmese de 31 Mart’a kadar katlanmak zorunda!
Ancak! bazı vatandaşların, (partili partisiz) adaylar hakkında bulundukları ortamlarda çarşı pazarda duydukları kadarı ile hakaret ve iftira niteliğindeki konuşmaları gerçekten hoş değil! Geçen nüshamızda, seçime katılacak adayları gazetemize manşet yaparak halkımıza tanıtmaya çalışmıştık ve şu an aldığımız duyumlara göre seçimlerin Cumhur İttifakı, Millet İttifakı ve DSP adayı arasında geçeceği ifade edilmektedir.
DSP adayı Hasan Gündüz 2004-2014 yılları arası tam 10 yıl kuvvetli bir iktidarın yani Akp’nin Belediye Başkanı olarak seçim kazandı ve yaptıkları ortada. Besihane projesini alkışlıyoruz, Paü’ye bağlı Meslek Yüksek Okulunun Çal’a kazandırması da öğrencisi ve öğretim görevlisi az olsa bile ilçemiz için bir kazançtır. Teşekkür ediyoruz!
MHP adayı Fethi Akcan 2014-2019 yıllarında büyükşehire bağlı bir belediye olarak MHP’den Belediye Başkanı seçildi ve ilçemizde ilk defa 34 muhtarlığımızın sorumlulukları da üzerinde olarak çalışmalarını sürdürdü, bu görev yakın geçmişte olduğu için herkesin hatırlayabileceğimiz hizmetleri yaptı veya yapamadı, seçim beyannamesinde bulunan çok şeyi yapmaya fırsat bulamadı. İlçemizde seracılığı tanıtması ve yaygınlaştırılması konusunda gösterdiği gayret tartışılmaz, teşekkür ediyoruz. Çarpık yapılaşma olarak tören alanı ve çok amaçlı kültür sarayı olarak tasarlanan ve inşa edilen alanın ne kadar yanlış tasarlandığı ileride görülecektir.

Millet ittifakı İYİ Parti adayı Mehmet Öztürk ise ilçemize bağlı İsabey Kasabasında 1994-2014 yılları arasında aralıksız 20 yıl başarılı bir belediye başkanlığı yaparak Çal tarihinde bir rekora imza attı. Mehmet Öztürk o günkü şartlarda bir kasaba Belediye Başkanlığı, yaptığı halde kısıtlı imkanlarla ziraatla uğraşan kasabanın ihtiyacı doğrultusunda kasabaya bir soğuk hava deposu bir adet Mısır Kurutma Tesisi kazandırmış bunlardan da önemlisi İlçe Belediye Başkanlarının aklına bile gelmeyen İsabey üzümüne kalite belgesi alarak tescilleşmesini sağlamıştır. Öte yandan 17 yıl Baklan Sol Sahil Sulama Birliği Başkanlığı yapan Mehmet Öztürk, baklan ovasında ki sulanan alanı 30 bin dönüme çıkarmıştır.
Belediyelerin normal görevi olan temizlik, taş döşeme işleri standart hizmetlerdir. Ancak 1999-2004 yılları arasında görev yapan belediyenin hem işçi istihdam etmek hemde belediyeye ucuz fiyatla kilit taşı temin etmek amacı ile kurduğu kilit taş tesisini iptal etmesi ve ölümlü bir trafik kazası meydana geldikten sonra yine o belediye tarafından Anadolu lisesine kadar yapılan kaldırımın ve aynı zamanda yapılan orta refüj’ün daha sonra seçilen belediye başkanının bu duvar, çin seddine benziyor diye üsten 2 tuğla aldırarak her metresinden vatandaşların geçilmesini sağlayan belediye başkanınıda bu halk unutmayacaktır diyorum.
Mehmet Öztürk, kasaba belediye başkanı olduğu için geçmişteki seçim vaatlerinin Çal genelini ilgilendirmediği anlamında üzerinde durmadık, ancak Fethi Akcan’ın seçim broşürü gazeteci olarak arşivlerimizde saklandı ve sizlere sunuyoruz. Çal halkı en doğrusunu mutlaka seçecektir.
Bu arada insanlarımızın huzurlu bir yaşam sürmesi için şimdiye kadar görev yapmış olan belediye başkanlarının sıkıntılı mali imkanlar içinde yapmaya çalıştıkları sosyal hizmetler için kendilerine teşekkür ederken, diğer önemli olan bir husus, hizmetin bölgeden göçün önlenmesi için yatırımlar üzerinde de ağırlıkla durmalarını arzu ediyoruz.
Her belediye başkanımızın zaman içinde kişisel çıkarlar nedeni ile tartıştığı ve fikir ayrılığına düştüğü vatandaşlar olmuştur ama onları yaptıkları hizmetlerle değerlendirmemiz gerekmekte ve ona göre tercihimizi yapmalıyız, kişileri bana oy verenler ve vermeyenler diye ayırmamak, sadece her alanda benim partilim, benim köylüm ön plandadır denilmemesi gerekmektedir.
Hasan Gündüz’ün aradan uzun zaman geçtiği için seçim vaatleri listesini bulamadık.

Yoruma kapalı.