Haber Üstü

ASMA VE ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSLARI DEVAM EDİYOR

7

DSC_0521

İŞKUR destekli Halk Eğitim Müdürlüğü, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü  işbirliği ile yapılan bağcılık ve çilek yetiştiriciliği kursu devam ediyor. 28 Aralık 2015 Pazartesi günü Süller Mahallesi Cumhuriyet İlk-ortaokulunda Asma Yetiştiriciliği eğitimine başlanan kursta, kurs öğretmeni Ziraat Teknikeri Süleyman Çengel “Kursda bağın dikiminden, hasadına kadar yapılan arazi seçimi, fidan üretimi, fidan dikimi, toprak işleme, gübreleme, zirai mücadele, sulama, hasat,muhafaza ve değerlendirme konularında uygulamalı  olarak bütün bilgileri doğru şekilde yapılması konusunda kursiyerlerimizi eğitiyoruz” dedi.

DSC_0514

Akkent Mahallesinde ise Çilek yetiştiriciliği kursu ile alternatif ürün çeşitliliği dikkat çekilmeye çalışılarak, 25 kursiyere Kurs Öğretmeni Ziraat Mühendisi Ali Yaman tarafından eğitimler verilmekte olup 19 Şubat Cuma günü kurslar son bulacaktır.

Çilek Yetiştiriciliği Kursunda Ziraat Mühendisi Ali Yaman tarafından fide üretimi, fide dikimi, sulama, gübreleme, hastalık ve zararlılara mücadele ve hasat konuları işlenmektedir.

Kurs Öğretmeni Ali Yaman, “Çileğin özellikle son yıllarda dünyada ve ülkemizde giderek önem kazanmasında en büyük etken değişik iklim ve toprak koşullarında ekonomik olarak yetiştirilmesi olmuştur. Ayrıca çilek, pazarda taze meyvenin az olduğu Mayıs ve Haziran aylarında olgunlaşması nedeniyle iyi bir pazar avantajı sağlamaktadır. Taze olarak tüketilmesinin yanında işlenerek tüketilebilen, vitamince zengin bir meyve olan çilek yetiştiriciliğin de çeşit seçimi büyük önem taşımaktadır” dedi.

192 saatlik bu tür eğitimler sayesinde çiftçilerin daha verimli ve yüksek kaliteli ürün elde etmeleri amaçlanarak elde edilen ürünün bol kazanç ile satışa sunulması sağlamaktır.

Yoruma kapalı.