Haber Üstü

AVRUPA’NIN EFENDİSİ

96

Antalya’da doğdu, Çallı olup Türkiye’nin Avrupa’ya açılan pencerelerinden oldu.

İşadamı Abdullah Bulut, yılda Avrupa’ya 10 bin ton sebze ve meyve ihracatı yapıyor.

Aslen Antalya’lı olan işadamı Abdullah Bulut, 21 yıl önce Çal’da faaliyete başlayan Adalya Dış Ticaret A.Ş.’de direksiyona geçtikten sonra bölgenin Avrupa’ya açılan penceresi oldu. “Antalya’da doğdum ekmeğimi Çal’da kazanıyorum. Yani Antalya’da doğup Çallı oldum diyebilirim” diyen Abdullah Bulut, başta üzüm, ayva, nar, salatalık, biber ve domates olmak üzere Avrupa ülkelerine yıllık 10 bin ton ürün ihracatı yaptıklarını söyledi.
Avrupa’daki en önemli pazarlarının Almanya, İngiltere, Hollanda ve İsveç olduğunu kaydeden Bulut, “Emeği ve alın terini temsil eden ‘El izi’ birlik ve beraberliğin sembolü ‘el ele’ ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Köylü Milletin Efendisidir’ sözünden esinlenerek ‘Efendi’ markalarını yıllar önce tescillettim. Yani bu markaların isim babası benim. Şimdi ise bu markalar ile Avrupa’ya yıllardır ihracat yapıyoruz. Markalarımız çok iyi tuttu. Avrupa’da tanınıyor” dedi.
“ÇAL’IN ÜZÜMÜNÜ İHRAÇ EDEMİYORUZ”
Çal’daki üreticilerin şaraplık üzüme yöneldiğini bu nedenle artık Çal üzümünü yurtdışına satamadıklarını dile getiren işadamı Abdullah Bulut, gazetemiz imtiyaz sahibi Hüseyin Aytekin’e yaptığı açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Geçmişte Çal üzümünü ihraç ediyorduk. Bağ alanları azaldı. Üreticiler şaraplık üzüm üretimine ağırlık vermeye başladı bu nedenle ihracata gönderdiğimiz üzümlerin çoğunu Manisa ve Denizli bölgesinden alıyoruz. Avrupa’da markalarımız çok iyi tanınıyor. Şuanda yılda ortalama 10 bin ton meyve ve sebze ihracatı yapıyoruz. Hedefimiz kısa vadede 12 bin uzun vadede ise 20 bin ton ihracat yapmak. Çok beğenilen ‘efendi’ markamız nedeni ile bazı alıcılar firmamıza ‘meyve ve sebzede Avrupa’nın efendisi’ yakıştırmasını yapıyor. Buda bize gurur veriyor.”
“KADIN İSTİHDAMINA ÖNEMLİ KATKI SAĞLIYORUZ”


Türkiye’de çalışan kadın sayısının artması için devletimizin de çeşitli teşviklerle büyük çaba sarf ettiğini hatırlatan ilçemizin tanınmış işadamı Abdullah Bulut, 19 bin kişinin yaşadığı Çal’da kadın istihdamına önemli katkı verdiklerini söyledi. Bulut, “Kadınlar maalesef her iş kolunda çalışamıyor. Kadın erkek ayrımı, toplumsal baskı gibi etkenler kadınların her sektörde çalışmasına engel. Bu durum Avrupa Birliği’ne (AB) aday bir ülke olan Türkiye için üzücü. Bizim işimiz ağırlıklı olarak paketleme olduğundan çok sayıda kadın firmamızda çalışmaktadır. Adalya Dış Ticaret firmasının kadın istihdamına önemli katkı vermesi gururumuzdur. Çalışan işçilerimiz içinde misafirhanelerimiz mevcuttur. Ayrıca dışarıdan Çal’a gelen işadamı, sanatçı gibi konuklarımız içinde butik otel tarzında süit odalarımız mevcuttur” diye konuştu.
“ÇALLI ÜRETİCİLERE ROL MODEL OLDUK”
Çal’ın Malgadanlar mevkiisin de 100 dönümlük modern bağ tesisi, Çökelez Dağı eteklerinde de 40 dönüm Kiraz bahçesi kurduklarını sözlerine ekleyen Bulut, tesisleri kurmaktaki amaçlarının Çallı çiftçilere rol model olduğunu kaydetti. Abdullah Bulut, gazetemize yaptığı açıklamada son olarak şunları söyledi;
“Bağımızın üzerini kapattık. Bu nedenle güneş ve doğal afetlerden üzümler korunuyor. Şu anda bağda bulunan üzümleri Kasım ayında hasat edeceğiz. Bağımızı damlama sulama sistemi ile suladığımız için üzüm geç olgunlaşıyor. İsteyen her üretici modern bağ tesisimizde inceleme yapabilir. Çünkü biz zaten bu bağı üreticilere örnek olsun diye kurduk. Kiraz bahçesini de aynı mantıktan hareket ederek oluşturduk. Çal bölgesinde kiraz üretiminin de yapılabileceğini herkese gösterdik. Türkiye için Çal için insanlarımız için daha fazla ihracat, daha fazla üretim diyorum. Bütün Çal Gücü Gazetesi okurlarına saygılarımı sunuyorum.”