Haber Üstü

BEKİLLİ BAKLAN VE ÇAL YÖRESİ DERNEĞİNİN TANIŞMA VE BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR!

42

Haber; Hüseyin AYTEKİN
Çal yöresinin değerlerini ortaya çıkarmak, yeni yeni çalışma ortamları hazırlamak, vatandaşlarımızın daha huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmeleri ve dünyadan haberdar olmaları amacı ile kurulan Çal ve Yöresi Derneğinin kuruluşundan bu yana uzun bir süre geçmesinden sonra, daha önce İlçemize bağlı iki kasaba olan ve ilçemizden ayrılarak yeni bir ilçe olan Bekilli ve Baklan’ın da dernek bünyesine alınması ile dernek daha da güçlenmiş ve daha ciddi ve çözüm arayışlı konuları görüşmeye ve dillendirmeye başladı.
Bu anlamda 01 Kasım tarihinde üç ilçeden dernek üyelerinin ve vatandaşların katılımı ile ilçemizde yapılan toplantı, Kısık Kanyonu gezisi ile başladı. Akabinde yenilen akşam yemeğinden sonra ilçemiz belediyesi nikah salonunda yapılan ilk tanışma ve ilçemiz belediyesi çalışmalarının anlatım ve sinevizyon görüşmesinden sonra, bu toplantıları Baklan ve Bekilli ilçelerinde de olması ve belirli sürelerde tekrarlanması kararı alındı.
Buna bağlı olarak meslek, sanat işletme, ziraat ve girişimcilik konularında nereden başladın! Şimdi neredeyiz! Nereye gidebiliriz ve neler yapılabilir konulu toplantıların ilki 05 Kasım Salı günü saat 18.30’da Denizli Bekilliler lokalinde yapıldı. Konu ise Çal’da halkın haber alma aracısı olan ilçemizin ilk ve tek gazetesi “Çal Gücü Gazetesi’nin” nasıl ve niçin kurulduğu yaptığı işler ve sonuçta Çal’a ne gibi faydası oldu veya olmakta konulu toplantı oldu. Konuşmacı Gazete Sahibi Hüseyin Aytekin, yaptığı sunumda şunları söyledi; “Çal yöresi Güney Doğuda Beşparmak dağı, Batısında Çökelez dağı, doğusunda Şalvan tepesi ve kuzeyinde üçkuyu dağları ile çevreli bir alan, bu alanda hiçbirimiz diğerinden farklı değiliz. Yaşamlarımız, hayat standartlarımız, gelir ve giderimiz yaptığımız ticaret ve zirai gelirlerimiz aynı; Ancak bu güne kadar bunları geliştirecek, ileri götürecek, ilçemize ivme kazandıracak çok önemli atılım gerçekleştirilememiş, çeşitli varsayımlarla kendimize nakus bir kader yaratmışız. Gemisini kurtaran kaptan olmuş. Bu ve buna benzer nedenlerle 18 Mayıs 1973 tarihinde ilçemizin yayın (Gazete) yoluyla halkımızın bazı çevre ve dünya haberlerini alabilmeleri için yayın hayatına başlayan gazetemi ilk yıllar arkalı önlü A3 ebatın da düzenlenmekte iken bu gün 6 sayfa halinde yayın hayatını sürdürmektedir. Burada asıl konu şudur ilçemizdeki her ticaret dalında da olduğu gibi ekonomik sıkıntılar içinde yayın hayatını sürdürmekte olan gazetemizin karşısına 47 yıldır yeni bir yayın organı açılması girişiminde bulunulamamıştır. Buna keza diğer meslek dalları da bu durumdadır. Gazetemiz halkımızın bilgi edinmesi hususunda büyük titizlik göstermekte olup haftanın Salı günleri 320 adet gazete basmakta ve bu gazeteleri ücretsiz olarak esnafa, resmi dairelere bizden ayrılan Baklan ve Bekilli ilçelerine 20+30 olarak göndermekte ayrıca ilçemiz dışındaki 60 Çallı adrese posta ile gönderilmekte 2007 yılından bu yana ülkemizden ve dünya ülkelerinden takip edilmektedir. Keşke ilçemizin ekonomisi daha güzel olsa da ikinci bir gazete çıksa Tv. kurulsa bizim eksiklerimizi kapatsa diyoruz. Keşke 1991 yılında yapılan soğuk hava deposu gibi bir iki tane daha olsa, keşke 2007 yıllarında oluşturulan besihane bölgesi gibi bir iki tane daha olsa veya evlerdeki bireysel besi ve süt sığırcılığı daha da geliştirilse, keşke 2014 yılında başlatılan seracılık girişimi daha da güçlendirilse sağlıklı sürdürülse, keşke ilçemizdeki iş yerlerinde daha kaliteli markalar halkımıza sunulsa, vatandaşlar iyi ve kaliteli mal almak için Denizli’ye gitmese. İdeallerimden ufak bir bölümünü sizlerle paylaşmak istedim. Dilerim bu toplantılar kesilmeden daha çok vatandaşın katılımı ile devam eder” dedi.