Haber Üstü

BELEVİ HALİL UZUN İLK VE ORTAOKULU VİDEO YARIŞMASINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ

9

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencileri arasında  düzenlenen “Yeterli ve Dengeli Beslenme ” ve “Fiziksel Aktivite ve Sağlık Etkileri” Konulu Video Yarışmasında Belevi Halil Uzun İlk ve Ortaokulu Türkiye birincisi oldu.

8/A sınıfı öğrencisi Ayşe Öksüz yarışma için hazırladığı projeye sınıf öğretmeni Musa Sürer’den destek istedi. Sınıf Öğretmeni Musa Sürer’in  konu ile ilgilenmesi üzerine, projede diğer sınıflardan arkadaşları da destek oldu.

3 dakikalık kısa filmin hazırlanmasında  3/A sınıfı öğrencisi Mehmet Sarıkaya ve 4/A sınıfı öğrencisi Ahmet Ali Külçü ve Buket Karağaç görev aldı. Çekimi ise kurgulayan ve projeyi hazırlayan Ayşe Öksüz yaparken, filmin  başrollerini  3/A sınıfı öğrencisi Mücahit Sarıkaya ve 4/A sınıfı öğrencisi Polat Kılıç paylaştı.

Öğrenciler hazırladıkları kısa filmde dengeli beslenme ve düzensiz beslenmenin önemini vurguladılar. Filmde dengesiz ve sağlıksız beslenen öğrencinin derslere konsantre olamaması, arkadaşlarından geri kalması ve beden derslerinde arkadaşlarına ayak uyduramaması  ön plana çıkarılmış olup, dengesiz beslenen öğrencinin fırsat buldukça abur cubur atıştırması dengeli beslenen öğrencilerin ise meyve yiyerek sağlıklı beslenmenin önemini ortaya koymaktadırlar.

25 yıl sonra dengeli beslenen arkadaşları dinç ve sağlıklı görünürken, dengesiz beslenenlerin daha fazla yıpranmış ve hasta görünmektedirler. Filmin sonunda ise öğrenciler slogan ile dengeli beslenmeye dikkat çekerek “Şişmanlık Pişmanlıktır” diyorlar.

Sınıf Öğretmeni Musa Sürer daha önce Denizli birincisi olan ve Türkiye genelinde yarışmaya hak kazanan öğrencilerinin birinci olmayı hak ettiklerini söyleyerek “Büyük sevinç yaşadık. Eğitim bir sevdaysa; sevgiyle, aşkla yapılan her işte muhakkak başarı kaçınılmazdır. İnanarak çıktığımız yolda, zirveye, mutlu sona ulaştık. Böylesine bir başarıyı yakaladığımız için öncelikle okulumuz, velilerimiz, ilçemiz ve ilimiz adına çok mutlu ve gururluyuz. Bu başarının bundan sonra gelecek başarıların da habercisi olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Belevi Halil Uzun İlk ve Ortaokulu 2014-2015 öğretim yılı içinde il genelinde katıldığı okullar arası hikaye, kompozisyon, resim ve kısa film yarışmalarında aldığı başarı ödülleri ile döneme damgasını vurdu.

Yoruma kapalı.