Pazar, 20 Eylül 2020
.
13
Denizli
.
chevron_left chevron_right
GÜNDEM

BİLİNÇALTI SÖZÜMÜZÜ DİNLER

Geçen haftaki yazımda kısaca zihnimizin iki bölümü olan bilinç ve bilinçaltı konusunda kısada olsa bilgilendirdim. Bu haftaki yazımda bilinç ve bilinçaltının derinliklerine inip nasıl kullanılır ve yaşamımızda ne gibi etkileri olur onları irdeleyelim

61 Toplam Gösterim
BİLİNÇALTI SÖZÜMÜZÜ DİNLER

Geçen haftaki yazımda kısaca zihnimizin iki bölümü olan bilinç ve bilinçaltı konusunda kısada olsa bilgilendirdim. Bu haftaki yazımda bilinç ve bilinçaltının derinliklerine inip nasıl kullanılır ve yaşamımızda ne gibi etkileri olur onları irdeleyelim.
Bilincimizde oluşturduğumuz duygu ve düşünceleri bilinçaltımız yaşamımıza sunar. O nedenle bilinç altımıza gönderdiğimiz düşünceler önemlidir. Bilinçaltımıza gönderdiğimiz düşünceleri seçerken dikkatli olmak gerekir. Mümkün olduğunca bilinçaltımıza pozitif olumlu düşünceler göndermeliyiz. Bilinçaltımız son derece bilgedir. Bütün soruların cevabını bilir. Ancak bildiğini bilmez. Bizimle tartışmaz yada bize karşı gelmez. “Beni bu tür telkinlerle etkilememelisin” demez.
“Bunu yapamam”, “Çok yaşlıyım”, “Yanlış yerde doğdum”, “Doğru politikacıyı tanımıyorum” dediğimizde bilinçaltımıza bu olumsuz düşünceleri aşılarız. O da buna göre tepki verir. Bunu yaparken aslında kendi iyiliğimizi engelleriz. Hayatımızda yoksunluğu, kısıtlamaları ve hayal kırıklığını getiririz.
Bilincimizde engeller, kısıtlamalar, ertelemeler belirlediğimizde, bilinçaltımızda var olan bilgelik ve zekayı reddetmiş oluruz. Bilinçaltımızın sorunu çözemeyeceğini söyleriz. Bu zihinsel ve duygusal tıkanıklığa yol açar, arkasından hastalık ve psikolojik sorunlar ortaya çıkar.
Arzularımızı isteklerimizi gerçekleştirmek ve hayal kırıklıklarımızın üstesinden gelmek için, bilinç altımıza günde birkaç kez aşağıdaki olumları tekrar tekrar söylemek çok yararlı olacaktır.
“Bilinçaltım gerekli cevabı biliyor”, “Bilinçaltımın gücü sayesinde her şeyin üstesinden gelirim”, “Bana bu arzuyu veren sınırsız zeka beni yönlendiriyor ve arzumu gerçekleştirmem için kusursuz bir plan sunuyor.
Bilinçaltımızın bizim için çalışmasını istiyorsak ondan doğru şekilde talepte bulunmayı bilmeli ve işbirliğini istemeliyiz. Aslında bilinçaltımız her zaman bizim için çalışır. Her dakika kalp atışımızı ve soluk alıp verişimizi kontrol eder. Örneğin parmağımızı kestiğimizde karmaşık iyileşme sürecini harekete geçirir. En temel eğilimi hayatın sürmesini sağlamaktır. Hep bizi koruyup gözetlemeye çalışır. Fakat bilinçaltının gücünü ve kullanılmasını çok az kişi bilir. Dünyada tanıdığım ünlü yazarlar, müzisyenler, bilim insanları bilinçaltının gücünü kullanarak başarılı olmuşlardır.
Bilinçaltımızı kullanıp iyi şeyler düşünürsek güzel şeyler olur. Kütü düşünceler üretirsek kötü şeyler olur. Yani bütün gün ne düşünürsek o oluruz. Bilinçaltımız bizimle tartışamaz. Bilincimizin emirlerini olduğu kabul eder. “Bunu almaya param yetmez” dersek bilinçaltımız bunu doğru kılmaya çalışır.
Daha iyi bir düşünce seçmemiz gerekir. “Onu alacağım” bunu zihnimde kabul ediyorum diye komut vermemiz gerekiyor.
Yani bilinçaltımızın istekleri doğrultusunda seçme gücüne sahibiz. Sağlığı seçersek sağlıklı, mutluluğu seçersek mutlu, zenginliği seçersek zengin oluruz. Neyi seçerek bilinçaltımıza yüklersek bilinç altımız ona cevap verecektir. Harika bir kişilik geliştirmenin yolu budur. Toprağa ne ekersek onu alacağımız gibi, bilinçaltımıza ne yüklersek onu alırız.
Bir başka konuda buluşmak üzere sağlıkla, ışıkla, mutlu kalın.
Şair, Yazar, Ozan ; Şerif ULU
Kabalar Mahallesi ÇAL/DENİZLİ

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE