Haber Üstü

BİR İYİNİN BİR KÖTÜNÜN TOPLUMA ZARARI!

343

Hüseyin AYTEKİN
Toplumlar kurallarla ve yasalarla yaşarlar, topluma ait yasaları Türkiye Büyük Millet Meclisi düzenler. Bunları da Mülki İdareciler ve Halkın seçtiği Yerel Yönetimler uygularlar. Ne var ki zaman zaman bu uygulamalarda ve uygulamalara uyması gerekenlerde aksaklıklar oluyor, buda toplumun diğer kesimlerini etkiliyor!
Örnek olarak Belediye başkanımız ilk defa göreve seçildiği 2014 yılında ilçemizin daha temiz olması, örnek bir hale gelmesi için her evin ve her işyerinin önüne Çal Belediyesi logolu çöp kovaları koydurdu. Ücretsiz olarak dağıtılan bu kovalara vatandaşlar çöplerini atacak, belediye ekipleri de mutat zamanlarda bu çöpleri alarak atık mahalline götürecek.
Bazı hanelerde un, fasulye, erzak kovaları olarak kullanılan bu bidonlar, 5 yıldan beri hayli rağbet görmüştü. Ne var ki sözlü ve yazılı basında ifade edildiği gibi Türkiye’de her belediyede olduğu gibi Çal belediyemizin maddi sıkıntı içinde olduğu ifade edilirken, buna bağlı olarak çöp toplama araçlarının zamanında biriken çöpleri (işyerleri ve haneler önündeki çöp kovalarını) alamamış olması üzerine ilçemiz halkından bir vatandaş Belediye başkanına bu konuda duyuruda bulunmuş karşılıklı konuşmanın uzaması ve seslerin yükselmesi üzerine Sayın Belediye başkanımız tarafından hanelere ve işyerlerine ücretsiz olarak verilen Çöp kovalarını mahallelerdeki belediye boşluklarına konulan konteynerlere bırakılması hususunda talimat verilmiştir.

Ne var ki bu talimat tebliğ veya duyuru yoluyla vatandaşlara duyurulmadığı için bizim işyerimiz önündeki çöp kovamızda 15 gün boyunca boşaltılmamış 2 Temmuz Salı günü yapılan Temmuz ayı mutat Belediye Meclisi toplantısından sonra duyum alarak çöp kovalarımızı konteynerlere boşalttık. Bundan sonra vatandaşlarımızın daha dikkatli olmaları ve çöplerini ulu orta sokakta bırakmamaları cezaya muhatap olmamak için menfaatlerine olacaktır. Bu durumda belediyemizin de konteyner sayısını arttırması zarureti doğmaktadır.
Ayrıca bir belediye başkanı çöple falan uğraşmamalıdır.
Çöp konusu böylece nihaî sonuca ulaşmış olup ilçemizin diğer sorunlarını da yeri gelmişken yetkililerimize hatırlatmak isteriz.
İlçemizin yıllanmış otopark ve santral garaj sorunu niçin çözülemiyor?
Santral garajımız yapılalı bir yıl bitti. Büyükşehir Belediyesi tarafından 24 Haziran seçimleri öncesi çarşı içinden topluca İktidar yetkili ve taraftarlarının oluşturduğu konvoyla garaja kadar yürüyerek yapılan eser yerinde görüldü ancak bunca yapılan masrafa rağmen bu güne kadar bir türlü hizmete sokulamadı. Hizmete açılmayacaksa neden yapıldı? Vatandaş öğrenmek istiyor.
Yılların yanlış kararı ile Denizli Uşak karayolu üzerinde, (eski Ticaret Lisesi önünde) bayram ve festival yeri olarak kullanılmakta olan alanı, çukur mahalleye taşıdığından ve burada otopark olarak da düzenleme yapıldığından bahseden belediye başkanımızın bu güne kadar neden bu otoparkı hizmete geçirmediğini anlamakta zorluk çekiyoruz!
Kaldı ki tören alanı olarak da düzenlenen ve boş bırakılan bu alanda ileride kaldırılmazsa sadece bir Cumhuriyet bayramı yapılacak ya da belediye maddi imkanları yeterli olursa Festival şenliği yapılacak! Çünkü bilindiği gibi 23 Nisan Çocuk Bayramı artık her okulun kendi bünyesinde kutlanıyor.
Bu düzenlemeler faaliyete geçirilirse Çarşı içindeki araç keşmekeşliği bir nebze olarak rahatlayacaktır diye düşünüyoruz. Pazartesi günleri Halk Bankasından İş Bankasına kadar olan bölümdeki kargaşayı Belediye Başkanımızın bir defa olsun görmesi dileğimizdir.