Haber Üstü

BÜYÜKŞEHİR’DEN KADINLARA DEV DESTEK

7

Dar gelirli kadınların ev ekonomisine katkı sağlaması amacıyla hayata geçirilen Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi, geçen yıl 800 kadına 1.607.000 lira sermaye sağladı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Hanım kardeşlerimizin kendi ayakları üzerinde durabilmesini sağlayan sistem için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz” dedi.

Mikrokredi 2015 (1)

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2013 yılında hizmet vermeye başlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi, 2015 yılında da dar gelirli kadınların yanında olmaya devam etti. Kendi işinin patronu olmak, ev ekonomisine katkı sağlamak ve istihdam yaratmak isteyen kadınlara olan desteğini her geçen yıl artırarak sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi, bu kapsamda geçen yıl 800 kadına işletmesi için sermaye sağladı. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ile yapılan işbirliği ile birlikte dar gelirli kadınlara mikrokredi desteğini sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi, 2015 yılında 800 kadına toplamda 1.607.000 lira kredi dağıtımında bulundu. Teminat ve kefalet gerektirmeden karşılıklı güven esasına dayalı sermaye sistemi ile iş kurmak isteyen kadınlara destek olan Denizli Büyükşehir Belediyesi Mikrokredi Ofisi’nin üye sayısı ise 1200’ün üzerine çıktı.

 

“Mikro Kredi destekleri artarak devam edecek”
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Mikrokredi Ofisi’nin Denizli’de 1.200’den fazla üyeye ulaştığını belirtti. Mikrokredinin balık vermek yerine, balık tutmayı öğretme olduğuna dikkati çeken Başkan Zolan, “Hanım kardeşlerimizin kendi ayakları üzerinde durabilmesini sağlayan sistem için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz” dedi. Kadınların mutlaka üretimin  içinde olması gerektiğini vurgulayan Başkan Zolan, “Mikrokredi bugüne kadar bir çok hanım kardeşimizin hayatını değiştirdi. Küçük paralarla başlanan bu yolculukta büyük işletmelere ulaşan kardeşlerimiz de oldu. Bunların hepsi bizim için bir gurur kaynağı olmuştur. Girişimci kadınlarımızın sermaye ihtiyacını gideren bu projenin içinde yer almaktan büyük mutluk duyuyoruz” dedi.

Mikrokredi 2015 (2)

“İlçelerde de birimler kuruluyor”
Mikrokrediye başvuran kadınların 1000 liradan başlayan küçük sermayelerle ev ekonomisine katkı sağlamaya başladığını ifade eden Başkan Zolan, “Hanım kardeşlerimizden kimi aldığı bir dikiş makinesi ile ürettiği eşyaları satarak, kimi ürettiği el işlerini satarak küçük sermayelerle para kazanmaya başlıyor. Kararlı bir şekilde çalışan kardeşlerimizden bazıları işlerini büyüterek yanında başkasını çalıştırıp istihdam sağlamaya da başlıyor. Bunların örneklerini görüyoruz. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak biz de hanım kardeşlerimize destek olmayı sürdüreceğiz.” Başkan Zolan, mikrokredinin sadece Denizli merkezde değil tüm ilçelerdeki kadınları kapsadığını sözlerine ekledi.

Yoruma kapalı.