Haber Üstü

ÇAL EN ESKİ TARIM GEÇMİŞİNE SAHİP!

1

8 Bin 750 yıllık bir tarım geçmişine sahip ilçemiz var. Var ama işin komik tarafı ise antik çağlardan beri bölgemizde yapılan tarım faaliyetlerinin gelişememiş, ileri düzeye ulaşamamış olmasıdır.

Gelişmiş toplumlara baktığımızda; eski tarım şehri olan bizden, çok daha fazla önde olmaları tarıma ve üretime önem vermediğimizi, verimli topraklarımıza yeterince sahip çıkmadığımızın göstergesidir. Bu bağlamda üretim alanlarımızda gerekli politik destekler sağlanarak gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarılması Çal ilçemiz için daha güzel olacağından eminiz. İlçemizde bağcılığın ve tarımsal faaliyetlerinin geliştirilmesi, bu topraklara akıtılan alın terinin değerinin gösterilmesi gerekmektedir.
İlçemizde kazı çalışmalarını sürdüren Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fulya Dedeoğlu başkanlığındaki ekip tarafından İlçemiz Dayılar Mahallesi Ekşi Höyük kazı ve restorasyon çalışmaları sonucunda bölgenin ilk çiftçileri olarak nitelendirilebileceğini ve 8 bin 750 yıl öncesine ait olduğu düşünülen kemikten orak dikkatleri üzerine topladı. Bu bulgular Çal ilçemizin tarımsal alanda ne kadar eski bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Her zaman her şekilde tarım alanında çiftçimiz ile üretimden yana olduğumuzu tarımın gelişmesi ve geliştirilmesi konusunda örnek ilçe olacağımızdan hiç şüphem yok. Bu olguları kazanmak için gerekli bütün çalışmaları yapıp takipçisi olacağımdan da hiç şüpheniz olmasın. Çal üretim ile kazanacak….

Ömer DAĞLI

 

Yoruma kapalı.