Haber Üstü

ÇAL GENÇLİK VE SPORDA 2019’DAN YANSIYANLAR

20

Haber ; Ayşe Nur KORAL

2019 yılı ilçemizde Gençlik ve Spor alanında çeşitli etkinlikler ile 7’den 70’e herkes dolu dolu bir yıl geçirdi.
İlçemizde 2019 yılı içerisinde Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen çeşitli sportif organizasyonlar ile bu spor faaliyetlerine katılan sporcu sayılarına ait sayısal veriler gazetemize, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Tayfur Öztepe tarafından değerlendirildi.

2019 yılında İlçemizde Gençlik ve Spor alanında bir çok ilklerin yaşandığını, bu anlamda başarılı bir yılın geride kaldığını belirten Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Tayfur Öztepe, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü olarak yeni yılda da hedeflerinin ilçede yaşayan her yaştan vatandaşlarımızı sporla tanıştırmak olduğunu belirterek, “İlçemiz sporu seven, spora ilgili ve geçmişten bu yana spor kültürü var olan bir yer. Bizde bu noktada 2020 yılında düzenleyeceğimiz etkinlik ve faaliyetler ile spor yapma alışkanlığı ve kültürü edinmiş vatandaşlarımızın sosyal hayata katılımlarını sporla desteklemeyi amaçlıyoruz. Bu anlamda kamu kurum ve kuruluşlarımız ile yaptığımız ortak çalışmalar yeni yılda da farklı faaliyetler ve projelerle devam edecektir” dedi.
İŞTE İLÇEMİZİN SPOR PROFİLİ
Gençlik ve spor İlçe Müdürlüğünden alınan veriler ışığında ilçemizin spor profili.
İlçe genelinde spor tesisi sayısı: 11 (1 Çim Futbol Sahası,1 Spor Salonu, 1 Tenis Kortu,1 Fitnes Salonu, 7 Halı Saha)
İlçede aktif spor kulübü sayısı : 5 Çal Belediyespor, Çal Akkent Cumhuriyet Ortaokulu Spor Kulübü, Süller Ortaokulu Spor Kulübü, Çal Cumhuriyet Ortaokulu Spor Kulübü ve Çal Anadolu Lisesi Spor Kulübü Okullar arası yarışmalara katılan resmi Lisanlı Okul öğrencisi sayısı: 3.353
Lisanslı sporcu sayısı :1279
2019 yılında düzenlenen faaliyet sayısı 65. Bu faaliyetlere katılımcı sayısı: 5.134 (Son 4 yılda düzenlenen faaliyet sayısı 157, katılan kişi sayısı 13.989)
Bakanlık projelerine katılan kayıtlı resmi sporcu sayısı: 2.418 Lisanlı kişi (il 3.sü)
Okul yarışmalarına okulların katılım yüzdesi: %94.73 (il 3.cüsü- İlçedeki 19 okuldan 18’i yarışmalara katılım sağladı)
Yaz dönemi Spor Kurslarına toplam katılım sayısı: 471
Voleybol Kursuna katılan öğrenci sayısı: 360
Yaz Kuran Kursları Spor Turnuvalarına katılan öğrenci sayısı :210
ÇAL İLK KEZ KÖRLİNG SPOR İLE TANIŞTI
Çal Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Güney Ege Kalkınma Ajansına sunulan (GEKA) 2019 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında kabul gören “Floor (Zemin) Curling” spor projesi eğitmen eğitimi Çal spor salonunda gerçekleştirildi.
Ege bölgesinde ilk kez İlçemizde düzenlenen Çal, Baklan ve Bekilli İlçe Beden Eğitimi öğretmenlerine milli takım hocası tarafından verilen 5 günlük eğitimden sonra önce Çal’da sonrada Denizli genelinde Okullar arası körling turnuvası düzenlendi.
ÇAL VE YÖRESİ KAYMAKAMLIK VOLEYBOL TURNUVASI
Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce 2015 yılından bu yana organize edilen ve geleneksel hale gelen Kamu Kurumları ve vatandaşların katılımı ile 2019’da 4.cüsü düzenlenen turnuvaya Çal, Çivril, Bekilli, Bozkurt ile Denizli Pamukkale ve Merkezefendi İlçelerinden 15 erkek, 5 bayan olmak üzere 20 takım ve 230 sporcu katıldı. Turnuvanın Şampiyonu Erkekler de Çivril Eğitim Birsen takımı, Kadınlarda ise Denizli Anadolu Pars Spor Kulübü Şampiyon oldu.
OKULLAR ARASI SPOR YARIŞMALARI
Her yıl okul sezonu boyunca düzenlenen ve İlçemizin en önemli yerel spor organizasyonu olma özelliği taşıyan 2018-2019 eğitim öğretim yılı Çal okul sporları faaliyetleri atletizm, bilek güreşi, bocce, dart, futsal, körling, masa tenisi ve voleybol olmak üzere 8 branşta ilkokul, ortaokul ve liselerden toplamda 1150 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.
ÇAL BELEDİYESPOR BAL LİGİNE YÜKSELDİ
2018-2019 futbol sezonunda İlçemizi Süper Amatör Ligde temsil eden Çal Belediyespor 2019-2020 Sezonu Bölgesel Amatör Lige (BAL Ligi) yükselme müsabakasında Serinhisarsporu yenerek 1 sene önce düştüğü Bal Ligine tekrar yükseldi.
19 MAYIS BAYRAMI VE GENÇLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ
2019 yılının “Milli Mücadelenin 100. Yılı” olması vesilesiyle Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü koordinesinde Nisan ve Haziran ayları içerisinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası Etkinlikleri kapsamında 7’den 70’e tüm vatandaşlara yönelik ilçede ilk kez düzenlenen sosyal, kültürel ve sportif etkinlik ve faaliyetlere imza atıldı.
1- 100. Yılda 100 Gençle Zirve Yürüyüşü,
2- Milli Sporcu Recep Niyaz Gençlerle Buluşuyor Söyleşi Programı,
3- 100.Yıl Dönümünde Gençlerle İftarda Buluşuyoruz İftar Programı,
4- İlçemizde ilk kez Milli Mücadele Kahramanı Müftü Ahmet İzzet Efendi adına düzenlenen Milli Mücadele Ahmet İzzet Efendi Gençlik Yürüyüşü,
5- 100.Yıl Dönümünde Ramazan Gençlerle Güzel Sahur Programı,
6- Gençlik ve Atatürk Konulu 100.Yıl Kitap Sergisi,
7- 100.Yıl Dönümünde Liseler Arası Şiir ve Kompozisyon Yarışması olmak üzere düzenlenen bu etkinlikler 2.220 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
MİLLİ SPORCULAR GENÇLERLE BULUŞUYOR PROJESİ
Çal Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü koordinesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen proje kapsamında Denizlili milli sporcular Atletizm Yüksek Atlama Türkiye ve Avrupa Şampiyonu Alperen Acet, Karate branşında Türkiye, Balkan, Avrupa ve Dünya Şampiyonu Batuhan Özdemir ile Denizlisporun Yıldız Futbolcusu Recep Niyaz ilçemizde düzenlenen programlarda gençlerle bir araya gelerek tecrübelerini paylaştılar.
SPOR PSİKOLOJİSİ VE SAĞLIKLI BESLENME SEMİNERİ
İlçemizde ilk kez öğrencilere yönelik Denizli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı eşliğinde düzenlenen Seminer, Çal Anadolu Lisesi Konferans Salonunda Çal Anadolu Lisesi öğrencilerine, Belediye Yeni Konferans Salonunda Çal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik 250 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.
YAZ SPOR OKULLARI (İLÇE SPOR MERKEZİ KURSLARI)
Yaz Spor Okulları kapsamında İlçe ve mahallelerdeki 05-18 yaş arasındaki çocuklarımıza yönelik Spor Salonu ve Tenis Kortunda Voleybol, Karate, Tenis ve Cimnastik branşlarında toplamda 471 sporcu katılımı ile yaz dönemi boyunca spor kursları gerçekleştirildi.
İlçemizdeki çocuklar ve gençler Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce düzenlenen yaz kurslarında ilk kez Tenis ve Cimnastik branşı ile tanıştılar.
KAAN ÖZ TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDU
Aslen Çal-İsabeyli olan ilçemizde bir dönem karate hocası olarak kurs veren ve daha öncede Çal Belediyespor adına katıldığı son turnuvada Türkiye 3.cüsü olan Pamukkale Üniversitesi Spor akademisi öğrencisi Kağan Öz, Erzurum da katıldığı Türkiye Kick Boks şampiyonasında 81 kg. da Türkiye Şampiyonu olarak bu alanda ilimize ilk kez madalya getirdi.
2019 yılında İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından yapılan Sportif Aktivitelerin 1 yıllık değerlendirme haberinin devamı 21 Ocak tarihli gazetemizde yer alacaktır.