Haber Üstü

ÇAL ÖĞRENCİLERİ TARİHİNİ BİLİMSEL VERİLER İLE ÖĞRENİYOR!

103

Çal Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ve aslen Çal Yukarıseyit’li olan Pamukkale Üniversitesi Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Balık, ilçemiz öğrencilerine Çal ve çevreleri konferansı vererek öğrencilerin ilçemizdeki tarihi değerleri bilimsel veriler ile öğrenmelerini sağladı.

Haber; Birsen BAĞCI
Çal Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ve öğrencilerin yaşadıkları yerleri bilimsel veriler ile tanımasını sağlayan Çal ve çevreleri konferansı 03 Mayıs Cuma günü Pamukkale Üniversitesi Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı konuşmacı Dr. Öğrt. Üyesi İbrahim Balık tarafından öğrenciler tarihlerini öğrendiler.
Konferans, Çal Anadalu Lisesi, Çal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Süller Anadolu İmamhatip Lisesi öğrencilerine yönelik olmak üzere üç bölümden oluştu.
Program ile ilgili bilgi veren Çal Milli Eğitim Müdürü Yasin Temel, Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü olan “Tarihini Bilmeyen, Ecdadını Tanımayan Geleceğini Tayin Edemez!” sözü ile cümlelerine başlayarak bu sözün kendilerine öncülük ettiğini ve ilk defa düzenlenen programı gelecek yıllarda da devam ettirerek öğrencilere Çal’ın tarihini bilimsel verilere dayalı olarak öğrenmelerini sağlayacaklarını belirtti.
Konuşmacı Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı İbrahim Balık, program sunumun da sözlerine bir Çal, Yukarıseyitli olarak Çal’da Çal’ı konuşmak daha önce hiç kısmet olmamıştı diyerek “Bu gün burada insanların nasıl yaşayarak kazandıkları tecrübeleri varsa Milletlerinde tarihleri vardır ve tarihlerine göre geleceklerini şekillendirirler. Geçmişimizi doğru irdelemek, bilimsel veriler çerçevesinde öğrenerek geleceğimizi şekinlendirmemize yardımcı olacaktır” dedi.
Öğrencilere sunumda ilk olarak “Çal” isminin ne alama geldiği, en çok hata yapılan ‘Böyle Gelmiş Böyle Gider’ biçimindeki düşüncenin kronik bir rahatsızlıktan ibaret olduğu ve “GEÇMİŞTE YAPTIKLARIMIZ GELECEKTE YAPABİLECEKLERİMİZİN TEMİNATIDIR” sözü ile ilerlenmesi gerektiğini vurgulamıştır. Daha sonra İlçemize bağlı Bahadınlar Mahallesine 4 kilometre mesafede bulunan “Apollon Lairbenos Tapınağı”, Osmanlı Eseri olan “Kayı Pazarı”, “Kırık Minare”, “Çanakkale Savaşlarında” en çok şehit veren 3. ilçe olan ÇAL, “Kurtuluş Savaşının Hazırlık Aşamasında Çal” konu başlıkları ile öğrencilere Çal bilimsel olarak anlatılarak veriler ile doğru bilgi edinmenin önemi vurgulanmıştır.