Haber Üstü

ÇAL’DA MİNİKLER SPORTİF YETENEK TESTİNDEN GEÇTİ

9

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan iş birliği protokolü kapsamında tüm yurtta uygulamaya konulan “Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi” Çal’da yapıldı.

Haber ; Ayşe Nur KORAL
Çal Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü koordinesinde, Çal Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen yetenek taramasına, Çal Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Tayfur Öztepe, Çal İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Temel, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Serbülent Katar, Okul idarecileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.
Proje kapsamında Çal’daki 7 okuldan üçüncü sınıfta okuyan 146 öğrenciye uzman antrenörler ve beden eğitimi öğretmenleri eşliğinde 8 ayrı istasyondan oluşan antropometrik ölçüm ve performans testleri uygulandı.
Spor Salonunda oluşturulan istasyonlarda uzman antrenörler eşliğinde öğrencilerin oturma yüksekliği, kulaç uzunluğu, vücut ağırlığı, boy uzunluğu 20 metre sürat koşuşu, el kavrama kuvveti, çeviklik testi, geriye sağlık topu atma, dikey sıçrama, esneklik yetenekleri ve süratleri ölçüldü. Öğrencilerin elde ettikleri süreler ve veriler sonucunda yetenekli öğrencilere temel spor eğitimleri verilip ilgili branşlara yönlendirileceklerdir.
Çal Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Tayfur Öztepe, projenin çocukların sportif anlamda gelişimleri noktasında önemli bir proje olduğunu belirterek, “Yürüyen, Koşan, sporu seven bir nesil istiyoruz. Sağlıklı nesiller için 7’den 70’e sporu yaşam biçimi haline getirmeliyiz. Projenin, oluşturulacak sporcu havuzu ile birlikte önümüzdeki yıllarda İlçemizi İlimizi ve Ülkemizi Uluslar arası alanda temsil edecek sporcular yetiştirilmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.
Çal İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Temel, Projenin İlçemize ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ederek, “İki bakanlığın ortaklaşa hayata geçirdiği bu proje sayesinde yetenekli sporcular keşfedilerek ülkemizi temsil noktasında başarılı sporcuların ortaya çıkacağına olan inancımız tamdır” dedi.

Yoruma kapalı.