Haber Üstü

ÇAL’DA PAÜ’NÜN ARAŞTIRMA MERKEZİ FAALİYETE GEÇİYOR

47

Haber ; Ayşe Nur KORAL
Pamukkale Üniversitesi’nin Çal’da Yerli Tohum Üretimi ve Islahı amacı ile geçmiş yıllarda kurulan ve 2 yıldır deneme çalışmaları ile modernizasyon yaptığı 600 dekarlık arazi üzerine kurulu olan “TOHUM ISLAHI GENETİK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ” bu yıl faaliyete geçiyor.
PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, sık sık araştırma merkezine gelerek yerinde incelemelerde bulunmaktadır. Rektör Hüseyin Bağ, ilçemizde bulunan tesisin ülkemizde örnek bir araştırma merkezi olduğuna değinerek rektörlük olarak gereken tüm desteği sağlayacaklarını belirtti.
Çal Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Aysel Yeşilyurt Er, arazinin 2 yıl önce atıl durumda olduğunu belirterek, “Arazide rektörlüğümüzün sağladığı imkanlar doğrultusunda ekibim ile birlikte arazinin düzenlemesinde ve toprağın işlenebilir duruma gelmesindeki gerekli çevre düzenlemesi çalışmalarını yaptık. Çal’ın en verimli arazilerinden olan 600 dekarlık arazide yaptığımız deneme çalışmaları olumlu geçti. Organik Tarım öğrencilerimizde bu alanda uygulamalı çalışmalarını yapmakta. PAÜ Rektörlüğünün destekleri ile “TOHUM ISLAHI GENETİK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ” Çal ilçesi için büyük bir yatırım ve gelir kaynağıdır. Üretime geçildiğinde PAÜ’nün ileri teknolojisinden de faydalanarak dışa bağımlılığı en aza indirerek ülke ekonomisine Pamukkale Üniversitesi olarak katkı sağlayacağız” dedi.
Pamukkale Üniversitesi girişimleri ile atıl durumda olan 600 dekarlık alanın üretim aşamasına geçtiğinde çeşitli ürün ve genetiğine uygun üretimin artması sağlanacaktır.

Yoruma kapalı.