Haber Üstü

ÇAL’IMIZA ÇAL’I SEVEN BAŞKAN LAZIM!

3

Seçimlere günler kala Belediye Başkanlığı için adı geçen heveslilerinde adları netleşiyor. Halen Belediye Başkanımız olan Fethi Akcan, partisinden tekrar aday. AKP’den ben Belediye Başkanı olacağım diye bazı görevleri üstlenmeyen Ahmet Kocagöz sessizce çalışmalarını sürdürürken, yeni yeni mevcut AKP İlçe Başkanı Yüksel Yılmaz’ın adı telâffuz edilmeye başladı. Önemli parti CHP’de ise her zaman olduğu gibi ben olacağım iddiası ile karşılıklı atışmalar ve tartışmalar devam ediyor.
Peki Çal Belediye Başkanı kim olacak? Tabiiki halkımızın oyunu alabilen içimizden biri olacak! Ama bu kişi nasıl birisi olmalı? Geriye doğru bakarsak son 70 yılda ilçemizde belediye başkanı olan abilerimizin ve kardeşlerimizin ilçemizi bir adım öne götüremediği 60’lı yıllarda 7000 üzerinde olan ilçemiz merkez nüfusunun 3900’e düşmesinin çevresi ile birlikte 19000, Bekilli Baklan’ı da sayarsak yaklaşık 38000’e düşmesinin önüne geçememişlerdir.
Bunu çalışma örnekleri ile tartışabiliriz. Geçmiş belediye başkanları sadece bina yapıp satarak günü kurtarmışlardır! Tabi bu arada gözle görülür inkar edilemeyecek öne düşerek yol gösterenlerde olmuştur.
Mesela 1973 yılında Belediye Başkanı olan Hacı Orhan Vural Denizli’de ilk defa kapalı pazar yeri yapılmasını sağlamıştır. Ondan sonra Kadriye Çökelez, yeşilyurt mahallesini oluşturarak ilçemizin konut sorununun büyük ölçüde giderilmesini sağlamıştır. İsa Tokatlı, İkinci içme suyu ishale hattının yapımını gerçekleştirerek ilçemizi pis su içmekten kurtarmıştır. İbrahim Avcı, zamanında şimdi bünyesinde en az aylık olarak 100 sigortalı işçi çalışan soğuk hava deposu yapılmıştır. Ali Mehmet Hoşgül, Avdan Mevkiindeki su kaynaklarını denetim altına alarak, buraya bir düzen vermişti.

Erol Ersoy, kooperatifçiliği özendirmek adına da olsa kooperatif konutlarının yapılması girişimini başlatmıştır. İki dönem iktidar partisinden Belediye Başkanı olan Hasan Gündüz ise sadece besi haneler bölgesini planlayarak herkesin tabiiki kendi parası ile besicilik yapmasına aracı olmuş bu bile ilçemizin bir nebzede olsa ticari açıdan hareketlenmesine yardımcı olmuştur.
Başkanımız Fethi Akcan ise son 3 yıldır ilçemizde seracılığın büyük ölçüde yayılmasına ve insanlarımızın bu yöne ilgi duymalarına neden olmuştur.
Bu anda yanlış yapılanları dillendirmek istemiyorum. Ancak 21. yüzyılda her türlü teknik aracın ve mekanizenin ön plana çıktığı bir dönemde hiçbir başkan alt yapıda ve plânlanmada başarılı olamamış. Bu gün ilçemizin içinden geçen Denizli Uşak karayolunda bir patlama Allah göstermesin bir yangın olduğunda Akkent ve Bekilli istikametinde 18 metrelik bir tırın geçeceği yol bulunmamaktadır. Tokileri belediyeler yaptı denemez! Çünkü Toki Başbakanlığımızın insanlarımızı borçlandırarak ev sahibi yapma projesidir. Belediye başkanları sadece yer gösterir, Toki idaresi diğer işleri yapar. Burada kaybımız Tokiler yapılırken ilçemiz esnafına hiç para bırakmaması çok önemlidir.
Şunun bilinmesi gerekir ki aday olacak kişiler öncelikle dünya sorunlarını bir ölçüde gidermiş, güncel işlerde halkın daima yanında olmuş, halkımızın sevgi ve saygısını kazanmış, tüyü bitmedik yetimin hakkını koruyan, dünyaya geniş açıdan bakan ileri görüşlü, en önemlisi seçildikten sonra halkımız arasında parti ayırımcılığı yapmadan hizmetini yapmasıdır.
Adaylar netleşince birazda isimler üzerinde durmaya çalışacağız 31 Mart seçimlerinin şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz.

Yoruma kapalı.