Haber Üstü

ÇAL’IN ÜNLÜ ÖZEL ORMANLARI TALAN EDİLİYOR!

2

Çal, Denizli’nin çok ilginç bir ilçesidir. Çal ülkeye en çok bürokrat veren bir ilçedir aynı zamanda. Ülkenin önemli görevlerinde, kilit noktalarında mutlaka birkaç Çallı vardır. Çal’ın üzümü, pekmezi, şarabı, yetiştirdiği sanatçıları, müzisyenleri, ressamları, heykeltıraşları, politikacıları ünlüdür.
Çökelez Dağının eteklerine yerleşmiş bu eski ilçenin en ünlü taraflarından birisi de özel ormanlarıdır. Türkiye’de ilk özel ormancılık Çal’da başlamıştır. Çünkü Çal’ın insan yeşile, ağaca sevdalıdır. Kenan Evren Cumhurbaşkanı iken iki kez Çal bölgesi özel ormanlarını ve ağaçlandırma seferberliklerini yerinde izlemek için gelmiştir. Özel Ormancılıktan kasıt, vatandaşın kendi tapulu, kraç arazisine Çam ağacı türlerini dikmesi onu yetiştirmesi ve korumasıdır.
Çal’a bilhassa bahar aylarında giderseniz dağ yamaçlarının yeşil orman ile, ovaya doğru olan tarlaların ise yemyeşil bağlarla kaplı olduğunu görürsünüz. Özel Ormancılık girişimleri eski belediye Başkanı Orhan Tevfik Vural, Çal eşrafından Ahmet Çökelez ve Köy öğretmenleri tarafından başlatılmış, devlet de bu girişime destek vermiştir.
Son zamanlarda Çal’da garip gelişmeler yaşanıyor. 60-70 yaşına gelmiş özel çam ormanlarının kesimine Orman Dairesi izin vermeye başlamış. Bu kesim işi, nasıl çam dikimi kampanyası Ahmet Çökelez ve yakın arkadaşları tarafından başlatıldı ise, kesim ve çam ağaçlarının sunta ve kereste fabrikalarına satım işi de yine Çökelez’in mirascıları tarafından başlatılmış. Neredeyse Ahmet Çökelez’in kendi özel ormanları kesilerek bitirilmiş. Çökelez’in eteklerinde yer yer kel bölgeler oluşmuş.
DEVLET YETKİLİLERİ ÇAL’A DİKKAT ETMELİ!
Çam kerestesinin az çok para ettiğini gören bazı özel orman sahipleri ise kendi ormanlarını da kesip satmaya başlamış. Tabi Orman dairesinden kesim izni alarak!.. Bu durumu gören bazı uyanıklar, hırsızlar, çeteler ise Çal ormanlarına dadanmış son aylarda. Daha çok kaçak Suriyeli işçileri de çalıştırarak bilhassa geceleri Özel ya da Devlet Ormanı demeden kaçak kesimlere başlamışlar ve geceyarıları kestiği tomrukları Çivril, Antalya taraflarına sevketmeye başlamışlar (Yöre halkının konuştuğu ve anlattığı bu). Bilhassa Çal dışında oturan ve başlangıçta ” Memleketimde benim de dikili ağacım olsun” diye ağaçlandırma kampanyasına katılıp orman sahibi olanların ormanları şimdiler hırsızlar tarafından talan ediliyor. Vatandaş bu konuda yetkili kurumların ve makamların gereken ilgiyi göstermediğinden şikayetçi.
Biz konuyu yerinde inceledik, en son ormanı hırsızlarca kesilen yere gittik, fotoğraflar çektik, durumu belgeledik. Çal Kaymakamlığı, güvenlik güçleri, Denizli Valiliği, medyası, özel ve kamu kurumları ile Çal’a dikkatlerinin çekilmesi gerek!.. Yılların birikimi, bir gelenek, vatandaşların özverileri, yarım asrı geçen birikimleri Hırsızların ve bazı kurnaz tüccarların talanına maruz kalmış!..
Konuyu bir de biz yazalım dedik. İsteyen her medya temsilcisini, devlet görevlisini, Orman İdaresi yetkilisini, kaymakamını, valisini istedikleri an Çal Ormanları’nın son halini, hırsız talanlarını göstermek için Çal’a götürebiliriz.
Çal’ın ormanları talan ediliyor!.. Çallılar Bu duruma parmak basılmasını bekliyor..

SÜLEYMAN BOZ

Mimar

 

Yoruma kapalı.