Haber Üstü

CHP NEDEN ADLİ YILI AÇILIŞLARINA KATILMADI?

36

Arslan ülke genelinde CHP milletvekillerinin ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun neden adli yıl açılışlarına katılmadığını açıkladı.
Kazım-ArslanCumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen adli yıl açılışına katılmayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra ülke genelinde CHP milletvekilleri ve il başkanları da adli yıl açılışlarına katılmadılar. Açılışa Neden katılmadıklarına dair bir açıklama yapan Denizli CHP Milletvekili Kazım Arslan şunları söyledi.
“CHP, yargı bağımsızlığı için olmazsa olmaz saydığı kurum ve kurallar için kararlı tavrını sürdürüyor, sürdürmeye de devam edeceğiz. Şimdiye kadar hiç vuku bulmayan bu uygulamayı, Saray her türlü itiraza rağmen yapmaya karar aldı. İtirazları dikkate almadı, yine bildiğini okumaya devam ediyor, Yenikapı ruhunu da zedeliyor. “Uzlaşı” adı altında, mülkiyeti dahi belli olmayan, mahkeme kararlarına karşı kaçak olarak inşa edilmiş bir Saray’da, yargı bağımsızlığının ve kararlarının yok sayıldığı bir mekânda, adli yıl açılışına karşıyız ve katılmadık. Hep beraber çay toplamasını değil, talimat almadan, cüppe iliklemeden, hukuka ve vicdanına dayalı karar veren yargı mensuplarının ve kurumlarının Adli Yılı’nı kutluyoruz. dedi
ADLİ YIL AÇILIŞINA NEDEN KATILMIYORUZ?
Kazım Arslan özetle şunları söyledi. Adli yıl açılışı bu yıl önceden planlanan yerin aksine Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na alındı. Bunun nedenini anlamakta zorlanıyoruz. Cumhurbaşkanlığı yürütmenin başıdır. Bu nedenle ayrı bir erk olan yargının, yürütmenin himayesinde adli yılının açılışının Saray’da yapılacak olması kabul edilemez. Genel Başkanımız bu açılışa katılmadı, bizler de katılmadık.
Çünkü;
1- Yargı yılı açılışının, Anayasada yürütmenin başı olarak tarif edilen Cumhurbaşkanlığının “himayesine” alınması kuvvetler ayrılığı ilkesine ve yargı bağımsızlığına kesin olarak aykırıdır.
2- Yargı gölge ve müdahale kabul etmez. Yürütmenin yargıya himayesi hiçbir şekilde kabul edilemez.
3- Sarayın yapımı ve maliyetindeki şüpheler sorun olmaya devam ediyor. Hala maliyeti bilinmiyor, ne kadara yapıldığı rakamı halka açıklanmış değil. Yargı kararları çiğnenerek, ihlal edilerek yapımı tamamlanmış bir Saray’da yargı yılı açılışı bizatihi yargıya gölge düşürür.
4- Yargı geleneği ve etiği, yürütme hakimiyeti görüntüsü altında toplanmaya izin vermez. Tarihimizin hiçbir döneminde böyle bir uygulama örneği yoktur. Kurumların geleneklerini yok etmek kurumları yok etmekle eşdeğerdir.
5- Yargı bağımsızlığı, saygınlığı ve evrensel değerlerini korumak için bu görüntüye karşı çıkmak şarttır, aksi halde Yürütmeye bağlı bir Yargı ortaya çıkar.
6- Önceden belirlenen otel şartlarının güvenlik riski yaratacağı iddiasının gerçekle ve inandırıcılıkla ilgisi yoktur. Bu Türkiye’de otellerde kalanların da güven içinde olmadığının ikrarı demektir. Gerçek dışı ve inandırıcı olmayan gerekçelerle yargının saygınlığını zedeleyecek böyle bir toplantıya katılmak bu kurumsal tahribata ortak olmak olacaktır. Bu nedenle Sayın Genel Başkanımız bu yıl adli yıl açılış törenine katılmayadı. CHP Milletvekilleri olarak bizler de katılmadık. Demokrasimizi, Kuvvetler Ayrılığını ve Yargının Bağımsızlığını olumsuz etkileyecek bu açılışa ve yanlışa ortak olmadık.” dedi.