Haber Üstü

ÇOBAN VE BEY KIZININ AŞKININ YAŞATILDIĞI ‘SUDAN KOYUN GEÇİRME’ ETKİNLİĞİNİN TARİHİ BELLİ OLDU

51

Haber ; Birsen BAĞCI
UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine giren ve Aşağıseyit Mahallesinde bu yıl 846.’sı düzenlenecek olan Sudan Koyun Geçirme Etkinlikleri 24 – 25 Ağustos’da yapılacak.
8 Asırlık Aşkın hikayesi her yıl Aşağıseyit Mahallesinde düzenlenen Sudan Koyun Geçirme etkinlikleri ile yaşatılmaya çalışılarak, etkinliğe farklı il ve ilçelerden fotoğraf meraklıları da yoğun katılım göstermektedirler. 1 yıl boyunca bu şenlikler için hazırlanan çobanlar ise 24 – 25 Ağustos günü kurallar çerçevesinde koyunlarını Menderes Nehrinden karşıya geçirmek için birbirleri ile yarışacaklar.
Dilden dile dolaşan Çoban ile Bey kızının aşk hikayesi ise şöyledir; 8 asır önce Çoban, beyin kızına aşık olur. Beyin kızının kendisine verilmeyeceğini bilen çoban sevgisini kavalı ile sürüsüne anlatır. Zaman geçtikçe kız da çobana karşı sevdalanır. Kavalın büyüleyici sesinden etkilenerek, dilini iyice çözer ve kavalın sesiyle anlaşmaya başlarlar. Bey durumu bilir ama kızını vermemek için çobana olmayacak bir şart koşar. “Sürüye 3 gün boyunca, hiç su vermeden tuz yalat. Sonra sürüyü Menderes kenarına götür. Eğer su içirmeden sudan sürüleri geçirirsen ben de sana kızımı vereceğim” der.
Çoban çaresiz kabul eder, sürüsünden emindir. Yalnız bir karakoyun var pek heyecanlı, toy, bir tek ondan korkar. Sürüye hiç su vermeden üç gün tuz yalatır. Çoban sürüyü alır dağdan aşağı dereye doğru sürer. Sürü büyük bir iştahla suya doğru koşarken, çoban birden kavalını çıkarır ve çalmaya başlar. Bunun üzerine sürü olduğu yerde durur. Ancak çobanın korktuğu başına gelir. Karakoyun suya doğru koşmaya devam eder. Bu sırada çoban çaldığı havayı daha da yanıklaştırır. Bu, onun karakoyuna yalvarması, ondan isteğine uymasını istemesidir. Hava hızlanıp yanıklaştıkça karakoyun yavaşlamaya başlar. Durur, bir geriye döner, bir suya bakar. Kavalın sesi ona susuzluğunu unutturur. Geriye sürünün yanına döner. Bu olay karşısında, oba halkı da heyecanlanır. Bey de duygulanmıştır. “Sözünde durdun. Kızımı sana verdim gitti” der.
Bu olaylar sırasında karakoyunun emlik kuzusu ölür. Sebebi de susuzluk ve bolca verilen tuzdur. Çoban bu ölüme pek üzülür. İşte bu türküde ve ezgisinde işlenmiştir.
Bu hüzünlü olayın hatırasını yaşatmak adına İlçemiz Aşağıseyit Mahallesinde 8 Asırdır Sudan Koyun Geçirme Şenliği sürdürülmektedir. Yüzyılların unutturamadığı bu gelenek UNESCO’nun da dikkatini çekmiş ve 2014 yılında Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine almıştır.
Her yıl Ağustos sonu veya Eylül başında yapılan şenlik, konserlerle zenginleştirilerek, gelenek devam ettirilmeye çalışılmaktadır.