Haber Üstü

DOMATESLER TOPRAKLA BULUŞTU

35

Üzüm bağlarının soğuk vurması ile alternatif ürün arayışına giren ilçemiz çiftçileri Çal Belediyesi ve Çal Ziraat Odasının 3 yıl önce öncülük etmesi ile başlayan seracılık, çiftçinin yüzünü güldürmeye başladı.

Haber ; Ayşe Nur KORAL
İlçemizde ilk sera domates dikimi Süller Mahallesinde yapıldı.
Geçtiğimiz hafta Çal Ziraat Odası ziraat danışmanları gözetiminde Süller Mahallesinde Meryem-
Süleyman Kocaerkek’in 1 dekarlık serasına yılın ilk domates dikimi yapıldı.
İlçemizde yaklaşık 3 yıl önce Çal Belediyesi ve Çal Ziraat Odası tarafından üzüm bağlarının kuruması ile alternatif ürün yetiştiriciliğine gidilerek, çiftçi Çal Belediyesi ve Çal Ziraat Odası ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde seracılığa yönlendirildi. Sera yapan çiftçiler Çal Gıda Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Çal Ziraat Odasının düzenlediği eğitimler ile bilgilendirilerek doğru ürün yetiştirme çalışmalarına gidildi. İlçemiz arazilerinin verimliliği, iklim şartları ile seracılığın uyum göstermesi danışmanlar eşliğinde 12 ay boyunca dikimi yapılan çeşitli ürünler işlenerek çiftçinin yüzünü güldürmektedir.
Çal Ziraat Odası Tarım Danışmanı Gökhan Süren, bu yıl 12 ay boyunca seracılıkta mevsimine uygun üretimler yaptırarak üreticilerin yıl boyunca kazanç sağlamalarına yardımcı olmaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Seracılığın her aşamasında 7/24 üreticilerimizin yanındayız haftalık düzenli kontrollerle yapılması gereken uygulamalar konusunda seracılarımızı yönlendirip en kaliteli ve verimli ürünleri yetiştirmeleri için elimizden geleni çalışma arkadaşım Rüveyda hanım ile birlikte yapmaktayız” dedi.

Yoruma kapalı.