Haber Üstü

HAMİ PROJESİ BİRİNCİSİ ÇAL ANADOLU LİSESİ VE ÇÖZÜM KOLEJİ OLDU

81

(Birsen BAĞCI)
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde HAMİ Projesi’nin Denizli’de birincisi açıklandı. Özel okullar ile resmi okullar arasındaki sosyal dayanışma ve bütünleşmeyi artırmak ve yenilikçi uygulamaların hayata geçirilmesi için özel ve resmî eğitim kurumları arasında karşılıklı iş birliklerin desteklenmesini hedefleyen projenin Denizli ayağında birinciliği, Denizli Çözüm Koleji’nin Çal Anadolu Lisesiyle yürüttüğü program kazandı. Projede dereceye girenlere ödülleri gerçekleştirilen törenle verildi. Vali Hasan Karahan ve Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un elinden Hami Projesi birincilik ödülünü Denizli Çözüm Koleji Kurucu Ortağı İsmail Kıyak, Çözüm Okulları Müdürü Muzaffer Çeven ile Çal Anadolu Lisesi Müdürü Şeref Türemen birlikte aldı.
Törende konuşan Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Denizli’nin HAMİ Projesi’ni en iyi uygulandığı illerden biri olduğunu vurguladı. Oğuz, “HAMİ Projesi’ne Denizli’den 73 özel okul, 73 devlet okulu katıldı. Bu sadece HAMİ Projesi’nin ilk ayağı. Bu devam eden bir süreç. Denizli’de de katılım oldukça yoğun. Bu açından ilimiz en iyi iller arasında” ifadelerini kullandı.
Vali Hasan Karahan’da törende yaptığı konuşmada Denizli’nin bu tür projelerde öncü olduğunu belirterek ileride katılım artacağını söyledi. Karahan, “Denizli yıllardan beri bakanlığın hazırladığı projelerde öncü konumdadır. Bu konuda da farkını belli etti. 146 okulun katılımı ortalama yüzde 15’lik bir katılım göstermekte. Bu sayı artmaya devam edecektir.” İfadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından dereceye giren okullara ödülleri verildi.
Proje sayesinde önemli bir iş birliği sağlandığını ve bunun devam edeceğini belirten Çal Anadolu Lisesi Müdürü Şeref Türemen, “Çal küçük bir yerleşim yeri. Bu proje ile öğrencilerimizin ufku açıldı ve yeni şeyler öğrendiler. Bu anlamda bu projenin devam etmesini ve daha iyi projeler üretmek istiyoruz” dedi.
HAMİ projesinde birinciliği elde etmenin onurunu yaşadığını belirten Çözüm Koleji Okulları Müdürü Muzaffer Çeven, okul olarak öğrencilere artı katma değer katacak sosyal, kültürel ve sanatsal projeler üreterek hayata geçirdiklerini de duyurdu. Proje kapsamında işbirliğini süreceğini de dile getirdi.
HAMİ Projesinin önemine vurgu yapan ve öğrenciler için muazzam tecrübeler oluşturduğunu belirten Çözüm Koleji Kurucu Ortağı İsmail Kıyak, bu tarz projeler öğrencilerin kaynaşması için önemli olduğunu vurgulayan Kıyak, “Öğrencilerimizin faydalı kazanımlar elde ettiğini düşünüyorum. Her iki okulumuzun öğrencileri de beraber çalışmanın, paylaşmanın ve öğrenmenin hazzına vardılar ve bizler de gördük. Bu ve benzeri projelerle öğrencilerimizin kaynaşması çok önemli. Bizler de bunu çok önemsiyoruz. Devamının da gelmesini diliyoruz” dedi.
Çal İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Temel, elde edilen başarıdan dolayı emeği geçen okul yöneticilerini ve öğretmenlerini tebrik ederek, projede katkı sunan eğitim paydaşlarına teşekkür etti.