Haber Üstü

HANÇALAR BAMYASI YÜZ GÜLDÜRÜYOR

50

Haber; Birsen BAĞCI
İlçemize bağlı Hançalar Mahallesinde üretilen bamya bu yıl üreticinin yüzünü güldürüyor.
Sabahın erken saatlerinde tarladan tek tek toplama aşamasından sonra eve getirilerek tek tek ipe çizilip kurutulan bamyanın kg fiyatı 110-130 TL arasında değişen fiyatlar ile satılıyor.
Alfaklar, Hançalar ve Akkent Mahalleleri arasında Nisan ayının sonlarına doğru at ile ekimi yapılan bamya, yaklaşık 4 ay boyunca çiftçilerin sabahın erken saatlerinde tarlaya gidip topladıkları daha sonra eve getirilen bamyanın tek tek ipe çizilerek büyük emek ve sabır ile işlenip kurutulmakta olup, tadı ve lezzeti açısından aranır durumda olan bamya düğün yemeklerinde de yerini almaktadır.
Çal İlçe Tarım Müdürü Aydoğan Gürcan, bu yıl verimin iyi olduğu ve kuru bamya satış fiyatlarının çiftçinin yüzünü güldürdüğünü belirterek, “Alfaklar, Hançalar, Akkent mahalleleri arasında bulunan yaklaşık 2 bin 800 dekar alanda üretimi yapılan meşhur bamyanın, lezzeti ile piyasada aranır bir üründür. Nisan ayının 15’ine kadar sıra halinde ekilen bamya tohumları, Nisan ve Mayıs ayı boyunca büyüyüp gelişmekte, Haziran ayında ise hasat başlamaktadır. Hasat Eylül sonu, hatta Ekim ayının ortalarını bulmaktadır. Özellikle üretimin yoğun olarak yapıldığı Hançalar Mahallesinin ekonomisine katkı sağlayan bamyaların her gün toplanması gerekmektedir. Bamyanın yapısındaki tüy ve dikenlerden dolayı toplanırken parmaklara özel eldiven takılmaktadır. Atlar ile sürülüp ekimi yapılan ve tamamen susuz üretimi yapılan Çal Bamyasının küçük ve lezzetli olması nedeniyle satışı çok kolay. Bamya üretimi zahmetli, bir o kadar da sabır isteyen bir iştir. Çal Bamyası kuru tüketilen bir ürün olduğundan kurutulmak için iplere yine günlük olarak dizilir. Seher vaktinde başlayan bamya hasadı, güneş yükselmeye ve ısıtmaya başladığında tamamlanır. Toplanan bamyalar evlerde kadınlar tarafından yaklaşık 20 santimetrelik şişlere dizilir. Sapları keskin bir bıçakla kesilen bamyalar kurutulmak üzere, şişlerden 180 santimetre uzunluğundaki ipe dizilir. Bamya kurutma işlemi gölgede yapılır. Bamya çizileri 4-5 günde kurur. Kuruyan bamya dizilerinden 30-40 tanesi bir araya getirilip külteler oluşturulur. Bir dekardan sezonda 400 kilogram yaş bamya hasadı yapılır. Bu bamya ipe dizilip kurutulduğunda 90 kilograma kadar düşer. Bu yıl yaşının kilogramı 20-30 TL’den satılan bamyanın kurusunun kilogramı 110-130 TL arasında satılıyor. Kuru bamyalar çok özel menülerin ve özellikle düğün yemeklerinin vazgeçilmez bir çeşididir. Çal’ da üretilen bamyalar başta Uşak olmak üzere Türkiye’nin birçok iline gönderilmektedir.” Dedi.