Haber Üstü

HANÇALAR MAHALLESİNDEKİ DÜĞÜN MERASİMİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

46

Haber ; Birsen BAĞCI
Hançalar Mahallesinde Ayşe ile Kadir Çoban çifti yapılan düğün merasiminin ardından dünya evine girdiler.
Gelenek ve göreneklere göre yapılan düğün merasiminde renkli bir o kadarda komik görüntüler ortaya çıktı. Bayrak dikimi sırasında damadın sağdıçları bayrak direğinin altına geçer mahalle gençleri de üzerlerinde direğe çivi çakarlar uzun süren bu eziyet sonunda bayrak, gelin eve geldikten sonra indirilmek üzere dikilir 2 gün sürecek olan düğün bayrak dikimiyle başlamış olur.
Ardından oğlan evi kız evine gelin almak için yola çıktı. Gelini aldıktan sonra damadın arkadaşları tarafından hazırlanan komik ve sağdıçları bezdiren eziyetli dakikalar renkli görüntülere sahne oldu. Sağdıçlara kahve yaptırma, çuval yarışı, kazan üzerinde oynama, yolun ortasında traş etme gibi zorluklar istenerek düğün izleyenler tarafından eğlenceli, sağdıçların ise eziyet dolu anlar geçirmelerine sebep oldu.
Eziyetli gecen konvoy sonrasında gelinin damat evine ulaşması ile eziyet çeken sağdıç ve komşuları evin yolunu kapatarak, yapılan eziyetlerin acısını çıkartmak için damada elleriyle kahve yaptırarak kahvelerini yudumlayıp yorgunluk attılar.
Eğlenceli bir o kadarda komik görüntülere sahne olan düğün merasimi akşamına yapılan balo ile Gelin, Damat ve sevenleri doyasıya oynayarak eğlendiler.