Haber Üstü

HAYIRSEVER İŞ ADAMI KADİR KAMEROĞLU ANILDI

56

Haber; Hüseyin AYTEKİN
Maddi imkansızlıklardan dolayı çocukluğunda okuma imkânı bulamayan Kadir Kameroğlu, yaşamına Çivril Akdağ eteklerinde yetişen kenger dikeninden elde ettiği Kenger sakızını çevre köylerde hadda ilçemiz pazarında elinde beyaz söğüt sürgünlerinden yaptığı sepetle satarak geçimini sağlamış, daha sonra yeşil çivril sakızları ile işini büyüterek nihayetinde İstanbul’a giderek Türkiye’nin sakızcısı olmuştur. 3 yıl önce vefatında yaptığı eserlerden ve hayırlardan bazılarını kaleme alarak gazetemizde haber yapmıştık!
Bu değerli adam yaşamı boyunca, Çivril’e okul ihtiyacı duyulması durumunda okul yapabileceğini her fırsatta dile getirmiştir ve 8 okul, Sağlık Ocağı, Cami yaptırmış ve Çivril Endüstri Meslek Lisesi, Irgıllı İlköğretim Okulu, Huzurevi yapımı, diğer hayırseverlerin Çivril’e hizmet yapmaları için yönlendirmesi ve Çivril Devlet Hastanesinin çağa uygun hale gelmesi için maddi ve manevî önderlik yapmıştır.
Hayırsever işadamı Kadir Kameroğlu, bir konuşmasında “Bütün zamanımı memleketime vatanıma ne türlü yardım yapabilirim diye düşünerek geçiririm. Çivril’den telefonlar gelir. Doktor yoktur, bildiğim bürokratlarla temas ederim. Öğretmen eksikliği vardır, ilgili yerlerle temas ederim. Mutluluklar paylaştıkça artar; acılar paylaştıkça azalır. Bu hizmetleri yaparken adeta okuyamamanın hıncını çıkartıyorum. Okuyamadım, paramız yoktu. Kalem vardı, defterimiz yoktu. Devlete resmi müracaatım var. Çivril’de hangi eğitim yönünde ihtiyaç olduğu takdirde acilen tarafımdan yapılacaktır diye valiliğe dilekçem var. Topraklarıma borcum var, içtiğim sulara borcum var. İnsanlara borcum var. Türkiye’me Çivril’e güzel hizmetler yapmak sevdasındayım. Benim derdim bunlar, gerisi hikaye. Hiç vergiden düşmeden hiç kredi almadan, hiçbir devlet ihalesine girmeden, şahitlik dâhil hiçbir mahkemeye gitmeden, Devlet Üstün Hizmet Madalyası aldım. Kendi doğup büyüdüğüm topraklara borcum vardı. Borcumu ödediğimi zannediyorum”şeklinde konuşmuştu.
Kendisini tekrar rahmetle anıyor ruhu şad olsun diyoruz.