Haber Üstü

HUZUREVİ, SONUNDA YAŞLILARI KABUL ETMEYE BAŞLADI!

49

Çal Belediyesinin, hayırsever desteği ile yaparak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na devrettiği huzurevi hizmete açılarak, 44 kişilik huzurevi yaşlıları kabul etmeye başlamış olup huzurevine ismi verilen hayırsever Makbule-Hasan Erdoğan çifti de huzurevinde kalmaya başladı.

Haber ; Ayşe Nur KORAL
Çal Belediyesinin, hayırsever desteği ile yaparak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na devrettiği huzurevi hizmete açıldı.
İlçemizdeki Askerlik Şubesinin görevinin sonlanması ile boşalan askerlik şubesi binası dönemin ilçe yöneticileri tarafından öğrenci yurdu daha sonra ise Huzurevi yapılması girişimlerinde bulunulmuştur. Binanın huzurevi için yetersiz görülmesi ile uzun bir süre askıda kaldıktan sonra şube binasının bulunduğu arazinin yeterli olması göz önünde bulundurulması ile münhal olan bölümüne yeniden huzurevi yapılması sonucuna varılarak çalışmalar başlamıştı.
Uzun uğraşlar sonucunda Huzurevi inşaatı başlamış ve inşaat halindeyken sponsor olan ilçemizin hayırsever vatandaşlarından Hacı Makbule-Hasan Erdoğan çifti sayesinde huzurevi inşaatı ve içine gerekli ekipmanlar tamamlanmıştır. Yapımının tamamlandığı halde bir türlü açılamayan huzurevi, açılabilmesi için Aile Çalışma

ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na devredilmesi gerekmesi ile 2018 yılında Çal Kaymakamlığında yapılan devir teslim töreninde Bakanlık adına Denizli Valisi Hasan Karahan ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Süleyman Erdoğan ve Hayırsever Hacı Hasan Erdoğan 4 sayfadan oluşan devir teslim protokolü imzalandı. Protokolün imzalanmasının üstünden 1 yıl geçmesinin ardından merakla açılması beklenen Huzurevi Hayırsever Makbule Hasan Erdoğan ismi ile uzun uğraşlar sonunda hizmete açıldı. 44 kişilik huzurevi yaşlıları kabul etmeye başlayarak 12 yaşlı yerleşti.
Ayrıca Huzurevine ismi verilen hayırsever Makbule Hasan Erdoğan çifti de huzurevinde kalmaya başladı.
Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, huzurevini ziyaret ederek Huzurevi Müdürü Osman Başol’den bilgi aldı. Yaşlılar ile sohbet etti. Yaşlıların Ramazan Ayı’nı kutlayan Başkan Akcan’ın ziyareti duygusal anların da yaşanmasına neden oldu.
Başkan Akcan, “Çal’a huzurevi yapılması için önce hayal kurduk. Sonra hayal gerçek oldu. Bizim hayalimiz yaşlılarımıza yuva oldu. Çok mutluyum. Yaklaşık 8 bin metrekare alan üzerine yapılan, 5 yıldızlı butik otel konforunda harika bir huzurevimiz hizmete girdi. Huzurevi kent merkezine, pazara, camilere, parklara oldukça yakın mesafede. Burada kalan yaşlılarımız toplumdan soyut durumda yaşamıyor. Ayrıca, huzurevinin yapımına önemli parasal destek sağlayan Makbule ninemiz ile Hasan dedemizin de burada kalması oldukça sevindirici. Çocuğu olmayan bu yaşlı çiftimiz, yapımına katkı sağladıkları huzurevinde 1+1 dairede huzur içinde yaşıyorlar” diye konuştu.