Haber Üstü

İLÇE MERKEZİNE ‘ANDIMIZ’ ASILDI

7

İlçemizde MHP’li Belediye Başkanı Fethi Akcan’ın talimatıyla, ilçe merkezinde bulunan eski belediye binasının önüne ‘Andımız’ın’ yazılı olduğu görsel asıldı.

Haber ; Ayşe Nur KORAL
Cumhuriyetin simgelerinden birisi olan ve kuşaklar boyunca okullarda Andımız okutulmuş ve milyonlarca kişi Andımız’ı okuyarak büyümüştü.
AKP iktidarı tarafından 2013 yılında kaldırılan Andımız, Danıştay’ın aldığı kararla 5 yıl aradan sonra okullarda tekrar Andımız okunmasının önü açıldı. Andımız, siyaset alanında tartışma konusu olarak yer almasından sonra, eski belediye hizmet binasının önüne Çal Belediyesi çalışanları tarafından Belediye Başkanı Fethi Akcan’ın talimatıyla üzerinde Mustafa Kemal Atatürk görselinin bulunduğu dev Andımız pankartı asıldı. Andımız pankartının sağında Türk bayrağı, solunda ise Çal Belediyesi’nin flaması yer aldı.
“HER TÜRK EVLADI BİZİM GİBİ DÜŞÜNÜYOR”
Başkan Fethi Akcan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;
“Türkiye’de yaşayan değişik etnik gruplara ait insanımız vardır. Ancak, Türklük bizi bir arada tutan en önemli değerdir. ‘Andımız’ kesinlikle etnik bir kökeni ifade etmez. Anadolu coğrafyasında yaşayan insanları bir arada Türklük şuuru tutmaktadır. Hepimiz ‘Andımız’ ile büyüdük. Danıştay, okullarımızda ‘Andımız’ın yeniden okutulmasına dair karar verdi. Keşke bu konu mahkemelik bile olmasaydı. Keşke, ‘Andımız’ okullarda okutulmaya devam edilseydi. Yasaklanması bile çok üzücü bir durumdu. Bizler; Okullarımızda ‘Andımız’ın yeniden okutulmasını, çocuklarımızın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda yetiştirilmesini arzuluyoruz. Her Türk evladı da böyle düşünmektedir. ‘Türk’üm doğruyum’ diye başlayan andımızdan rahatsız olunmamalıdır. Ne mutlu Türk’üm diyene.”

Yoruma kapalı.