Haber Üstü

İLÇEMİZ MUHTARLARINA ‘MUHTARLAR AKADEMİSİ LİDERLİK EĞİTİMİ’ SEMİNERİ

66

Haber; Birsen BAĞCI
İlçemiz Kaymakamlığı tarafından mahalle muhtarlarına yönelik ‘Muhtarlar Akademisi Liderlik Eğitimi’ konulu seminer düzenlenerek dün İlçemiz Kaymakamı Selin Sarı ve protokol üyelerinin de katılımı ile muhtarlara ilk olarak İlçemiz Jandarma Komutanı Oğuz Şentürk tarafından Protokol kuralları anlatıldı. Diğer oturumlarda ise Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline dair Kanunlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Hizmet Standartları ve Liderlik, Etkili İletişim, Problem Çözme Teknikleri ve Halkla İlişkiler eğitimleri verildi. Eğitimler 4 gün boyunca sürecek olup, ilçemiz muhtarların daha etkin çalışmaları sağlanacaktır.
Muhtarları alanlarında bilgi sahibi yapmanın yanı sıra etkili iletişim ve protokol görgü kuralları vb. konuların anlatıldığı meslek eğitim programı düzenlediklerini belirten Kaymakam Selin Sarı, “Türk Milletinin gönlünde muhtarlık müessesinin önemli bir yere sahip olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Seçilmiş olan muhtarlar mahallesinin gelişmesinde ve kalkınmasında planlar ve projeler hazırlamakla yükümlüdür. Mahallede meydana gelebilecek tüm problemler ile ilgilenmek mecburiyetinde olan ve halkın karşılaştığı sorunları gidererek onların bilgilenmesini sağlarlar. Bizde bu yüzden ‘Muhtarlar Akademisi Liderlik Eğitim’ programımız ile değerli daire amirlerimizin bilgi ve tecrübelerinden istifade ederek, bilginizi katlayarak vatandaşlarımıza daha güzel hizmetler vereceğinize canı gönülden inanıyoruz. Projemizin hayırlara vesile olmasını diliyoruz” dedi.
İlçemiz daire müdürlerinin vereceği eğitim programı 4 gün boyunca sürecek olup, ilçemiz muhtarlarına Protokol Kuralları, Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline dair Kanunlar , Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Hizmet Standartları, Liderlik, Etkili İletişim, Problem Çözme Teknikleri ve Halkla İlişkiler, Çiftçi Kayıt Sistemi ve Tarımsal Destekler, Milli Eğitim Mevzuatı, Tapu Kadastro Kanunu, Aile Hekimliği ve Sağlık Mevzuatı, 3194 Sayılı İmar Kanunu, Nüfus Hizmetleri Mevzuatı, Posta ve Kargo Hizmetleri Usul ve Esasları, 633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun, 2924 Sayılı Orman Köylülerine Kalkınmasının Desteklenmesi Hakkında Kanun ve Alkol ve Uyuşturucu ile Mücadele konulu seminer verilecek olup 12 Aralık Perşembe günü belge töreni ile son bulacaktır.
Hazırlanan program çerçevesinde vatandaş ve kamu kurumları ile köprü görevi gören muhtarlar, bu eğitimler ile daha etkin çalışma ve sorunların olabildiğince en kısa zamanda ilgili yetkili kurumlara iletilmesi amaçlanmaktadır.