Haber Üstü

İLÇEMİZDE 4 YENİ SPOR KULÜBÜ KURULDU

33

Haber ; Bircan YAĞIZ
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 26 Nisan 2019 tarihinde imzalanan iş birliği protokolü kapsamında ilçemizde ilk kez okullar bünyesinde 4 yeni okul-mahalle spor kulübü kuruldu.
Yeni kurulan spor kulüpleri hakkında bilgi aldığımız Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Tayfur Öztepe, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalan protokol ile okul çağındaki öğrencileri spora yönlendirmek amacı ile başlatıldığını belirterek, “Okul çağındaki öğrencilerimizi okul çağındaki gençlerimizi spora teşvik etmek, spora yönlendirmek, okul dışında kalan zamanlarını sporla iç içe geçirmelerini sağlamak adına imzalanmış çok önemli ve kapsamlı bir iş birliği protokolü. Bu anlamda bizde hiç vakit kaybetmeden Mayıs ayının ilk haftasında hızlı bir şekilde kulüp kurma çalışmalarımızı başlattık. İlçe Mili Eğitim Müdürümüz Yasin Temel ile yaptığımız görüşme neticesinde öğrenci potansiyeli, fiziki şartları, öğrenci ve mahallenin nüfus potansiyeli gibi kriterleri göz önünde bulundurarak ikisi merkez diğer ikisi mahallelerimizde olmak üzere 4 spor kulübünün Eylül ayı itibari ile Gençlik ve Spor Bakanlığımız bünyesinde tescillerini yaptırarak kulüp işlemlerini tamamladık. Bildiğiniz üzere ilçemizde spor kulübü hüviyeti taşıyan tek spor kulübü Çal Belediyespor Kulübümüz. Orada daha çok futbol branşında faaliyetler yapılıyor. Yeni kurulan spor kulüplerimizin en önemli özelliği okul bünyesinde yer alan öğrencilerin yanı sıra o mahallede yaşayan tüm gençlerimizin ve vatandaşlarımızın istifade edebileceği, çeşitli gençlik ve spor faaliyetlerini talep edip bizzat katılabilecekleri, bulunduğu bölgeye hareketlik getirecek bir kurum olarak önemli hizmet ve katkılar sunacağını düşünüyorum. Bu kulüplerimize Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Valiliğimiz ve İl Müdürlüğümüz den dönem dönem ayni ve nakdi yardımlar yapılacak. Dileğimiz bu külüplerde dünya ve olimpiyat şampiyonu sporcuların yetişmesi. İlçemizi İlimizi ve Ülkemizi temsil etmesi” dedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Temel’de, “Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 vizyonu hedefleri doğrultusunda okul, mahalle, spor kulüplerini çok önemsediklerini belirterek, gençlerimizin eğitimleri yanında sporla iç içe olmalarını da istiyoruz. Bu amaçla bizde ilçemizde Çal Akkent Cumhuriyet Ortaokulu Spor Kulübü, Süller Ortaokulu Spor Kulübü, Çal Cumhuriyet Ortaokulu Spor Kulübü ve Çal Anadolu Lisesi Spor Kulübü olmak üzere 4 kulüp kurulması için okul müdürlerimize talimat verdik” dedi.