Haber Üstü

İSTEDİLER Kİ HEP SUSALIM!

1

26 yıl önce Ankara’daki evinin önündeki aracına konulan bombalı saldırıda yaşamını yitirmiş, Türkiye’de farkındalık yaratan ender gazetecilerden sadece biri Uğur Mumcu. Yine haince, alçakça yapılmış bir suikast yine bir faili meçhul.
Kimdir Uğur Mumcu? 22 Ağustos 1942 yılında Ankara’da doğmuştur. Eşi Şükran Güldal Mumcu’dan Özgür adında bir oğlu ve Özge adında bir kızı bulunmaktadır. Ailesi tarafından Uğur Mumcu adına Ekim 1994’te Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı adında bir vakıf kurulmuştur.
İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Ankara’da alan Mumcu, 1961 yılında avukat olmak üzere başladığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1965 yılında tamamlamıştır. 26 Ağustos 1962 yılında daha öğrenciyken Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Türk Sosyalizmi” başlıklı makalesi ile Yunus Nadi Ödülü’nü almış, 1969-1972 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde İdare Hukuku Profesörü Tahsin Bekir Balta’nın asistanı olarak çalışmıştır.
Yeni Ortam Gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi’nde uzun yıllar köşe yazarlığı yapmış ve aynı zamanda Anka Ajansında çalışmaktaydı. Mart 1975’de makalelerinden oluşan Suçlular ve Güçlüler adlı ilk kitabını yayınladı.
1977 yılından sonra sadece Cumhuriyet Gazetesi için yazmaya başladı. “Gözlem” başlıklı köşesinde 1991 yılının Kasım ayına kadar aralıksız yazmaya devam etti. Layık görüldüğü ödülleri, sayısız eserleri, kitapları, kendine has özdeyiş ve sözlere sahip olan Mumcu’nun, yazılı eserleri dönemin sanatçıları tarafından tiyatro sahnesine uyarlanmıştır.

Gazetecilik hayatı başarılarla dolu olan Mumcu bundan tam 26 yıl önce 24 Ocak 1993 tarihinde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetmeden önce polis-mafya-siyaset ağının derin boyutlarını araştırmaktaydı. Öldürülme sebebi olarak Abdullah Öcalan’ın bir müddet Millî İstihbarat Teşkilatı için çalıştığını araştırması iddia edilmektedir.
Yaşamı boyunca laik Atatürkçü, karanlıklarla savaşan, tam bağımsız Türkiye diyerek belki de sonunun böyle olacağını tahmin eden, buna rağmen hiç eğilmeyen onuruyla şerefiyle bildiği ve yürüdüğü yoldan asla ayrılmayan, kanlı ellerin sadece etrafına yaydığı ışıktan aydınlıktan korktukları için bizden aldıkları demokrasi şehitlerimizden sadece biri O. Cumhuriyetin ortak kazanımı ve değerlerini her şeyin üstünde tutan bir önder. Tam da bu sebepten susturuldu; fal bakmadı her zaman olacakları söyledi. Aracına yerleştirilen patlama gücü yüksek C4 plastik patlayıcıyla katledildi.
Ölüm; faili meçhule kurban verdiğimiz diğer aydınlarımız gibi O’nu da TEĞET geçmemişti. Türkiye’de her şey Teğet geçerdi ki geçti de netice de; ama suikastlar hiç sekmedi hiç teğet geçmedi….Ve beklenen oldu, aradan geçen 26 yıl boyunca failleri bulunamadı.
Atatürk ilke ve inkılaplarına sıkıca bağlı olan, düşünceleriyle emperyalizme karşı mücadele eden, aydın, ileri görüşlü Gazeteci Uğur Mumcu’yu ölümünün 26. Yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyoruz. Ölümünün üzerinden yıllar geçse de kalemi ile yaktığı ışık yüreğimizden ve fikirlerimizden hiç sönmeyecek. Mekanın Cennet Olsun MUMCU…
Bircan YAĞIZ

Yoruma kapalı.