Haber Üstü

KADINLAR EL EMEĞİ ÜRÜNLERLE DİKKATLERİ ÜZERİNE ÇEKİYOR

23

Haber; Birsen BAĞCI
Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kadınlara yönelik el sanatları atölyesi farklı çalışmaları ile dikkatleri üzerine çekti.
İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde kadın istihdamının artırılması, ev hanımlarının ekonomiye katkı sağlayabilmelerine yol açmak için açılan kurslarda yapılan çalışmalar beğeni topladı.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Denizli, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Fethi Yeşilmeşe, Çal merkez de açılan İç Giysileri Dikimi kursunu ziyaret ederek kadınların çalışmalarını yerinde inceledi. İç Giysi Dikiminin yanı sıra doğal dönüştürülebilir ürünleri işleyerek boyayan kursiyerler kursun yeni açılmasına rağmen ortaya koydukları çalışmalar ile dikkatleri üzerine çekti.
Kurs Öğretmeni Derya Çetin, kursiyerlerinin el becerilerinin yüksek olduğunu belirterek, “Kursta Kadın İç Giysileri Dikiminin yanı sıra kursiyerlerime Üç Boyutlu Resimler, Rölyef vb. çalışmaları yaptırarak yıl sonu ilçemizde düzenlenen sergi için hazırlanıyoruz. Burada kursiyerlerimizin el becerilerini geliştirerek, ‘El Emeği Göz Nuru’ ürünler ortaya çıkartıyoruz” dedi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Denizli, ilçeye geleli 3 ay olduğunu belirterek, “Bünyemizde çeşitli kursları istekler doğrultusunda açmaya çalıştık. Şuanda devam etmekte olan dört el sanatları kursumuz var. Kurslarımızın temel vizyonunu ‘Sıfır Atık Projesi’ ve ‘Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslekler’ temaları üzerine inşa ettik. Bu kapsamda her bir kursumuzun planlamasını yöresel, unutulmaya yüz tutmuş meslekler ile kültürel değerleri kapsayacak şekilde hazırladık ve hizmete başladık. Burada görüyorum ki Çal’lı kadınlar güzel eserler ortaya çıkartıyor. Bizimde hedefimiz doğal ürünleri geri kazandırarak evlerin köşesinde dekor oluşturmak. Bu anlamda kurslarımızın önemi büyük” dedi.
Kursiyerlerin hedefleri ise, kursta geri dönüşümünü yaptıkları atık plastik, çam kozalağı ve eski gazeteden oluşturdukları bibloların satışını yaparak evlerin köşesinde dekor oluşturmak olduklarını belirttiler.
İlçemiz Kaymakamı Selin Sarı ve Milli Eğitim Müdürü Yasin Temel’in de ziyaret ettiği kursta, kursiyerler protokol karşısında marifetlerini ortaya koyarak, yaptıkları çalışmalardan etkilenen Kaymakam Sarı, “Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’ faaliyetlerinin ilçemiz kurslarında da etkin olarak yürütüldüğünü görmek memnuniyet verici” dedi.