Haber Üstü

KIBRIS GAZİLERİMİZ ANILARI İLE DUYGU DOLU ANLAR YAŞATTILAR!

67

Haber ; Ayşe Nur KORAL
Yurt genelinde olduğu gibi ilçemizde de 19 Eylül Gaziler Günü dolayısı ile tören düzenlendi. Düzenlenen törende Gazilerimizin anılarını yad etmesi ile duygulu anlar yaşandı. 20 Temmuz 1974 tarihinde Kıbrıs Barış Harekatına paraşütle katılan ilçemiz Gazisi Osman Turgut ve Ethem Dedeler harekat sırasında yaşananları heyecan ve göz yaşları ile anlattılar.
‘Bir gecede 18 Şehit verdik’
Kıbrıs gazisi Osman Turgut, 19 Temmuz akşamı paraşütler hazırlandı ve harekat için planlamalar yapıldığını belirterek, “Bizim o gece heyecandan gözlerimize uyku girmedi. Sabah oldu ve paraşütten atladıktan sonra toplanma noktalarımız anlatıldı. Hepimiz atlama sırasında farklı noktalara düşeceğimiz ve birbirimizi bulmamız kolaylaşsın diye kollarımıza bağladığımız işaretler vardı. Bu sayede atlama gerçekleştikten sonra bölüğün hemen toplanması amaçlanmıştı. Paraşütlerimizi kuşandık. Uçakla Kıbrıs’a ulaşmamız 15 dk sürdü. Atlayış bölgesine gelince sırayla atladık. Atladığımız yer daha önce bombalandığı için ekin tarlaları her yer yanıyor. O heyecanla alal acela atlayıp paraşütümü topladıktan sonra hemen toplanma yerine doğru yol aldım. Çoğumuz kendi bölüğümüzü bulamadık. Amacımız ortak olduğu için aynı yerde toplanan kişilerden hemen tekrar bölük oluşturulup komutanın emrine girdik. Biz Beşparmak Dağları’nda iken gelişimizi haber almışlar pusuyla karşılaştık ve gürültü patırtı oldu neye uğradığımızı şaşırdık. Bizde kendimizi toparlayıp silahlara karşılık verdik bu şekilde sabah oldu ve geri çekildiler. 18 şehidimiz vardı, 18 bölük arkadaşımız bir gecede şehit olmuş ve biz onların cenazelerini ellerimiz ile aldık. Şimdi ise Gazi arkadaşlarımız ile buluşup o günlerimizi yad ediyoruz”. Dedi.
Akkent Mahallesinden Gazimiz Ethem Dedeler ise harekata Kayseri’de görevli asker iken katıldığını belirterek, “Makineli tüfek nişancısıydım. Üzerimde 40 kilogram teçhizat ile Beşparmak Dağları’na paraşüt ile atlayacaktım. Uçağın kapısından baktığım da Beşparmak Dağları alev içindeydi. Bu nedenle atlayışımız biraz ertelendi. Atlayış zamanı geldi ve atlayışımı gerçekleştirdim. Çoğu paraşütler atlayış esnasında yandı. Alevlerin içerisine iniş yaptık ve karşıdan da havan ile makineli tüfek ateş ediyordu. Görevli mücahitler tarafından toplandık ve emniyetli bölgeye götürüldük. Mevzimizi alarak bizde karşı tarafa ateş etmeye başladık ve ateşler altında sabah oldu. Ertesi gün ise aynı şekilde ateş altında havaalanını Rum askerlerinden almak için taarruza geçtik ve 3 gün boyunca süren taarruzda sıcak temas yaşadık atışlarımız oldu. 3. günün sonunda havaalanını geri aldık. 130 kişilik bölükte 2 şehit verdik ve gaziler vardı. Bir akşam taarruza kalktığımızda Rum tanklarından 2 tanesi çalışır vaziyette bırakıp kaçanları bile gördük.” Dedi. Gazi Dedeler, geçen yıl Kıbrıs’ı ziyarete gittiklerini belirterek, “Kıbrıs’a gittiğimizde şehitlerimize de bir Fatiha okumak nasip oldu”. Dedi.
Gözyaşları içinde yaşadıklarını anlatan gazilerimiz, yaşadıklarını anlatırken dinleyenleri hem duygulandırdılar hemde kahramanlık karşısında gururlandılar.