Haber Üstü

“KODL@ ÇAL”

8

Çocukların gün içindeki teknolojiye ayırdığı zamanlarda tüketici değil “Kodl@ Çal” sloganı ile üretici konuma geçmeleri hedeflenerek, kodlama çalışmaları ile öğrencilerin kendi oyunlarını ve animasyonlarını yapabilecek seviyeye ulaşmaları amaçlanmaktadır.

Haber ; Ayşe Nur KORAL
Gün içindeki zamanlarının büyük bir kısmını bilgisayar veya cep telefonları ile geçiren çocukların, bu zamanı kendi istekleriyle eğlenerek öğrenmeye ayırmaları, teknoloji karşısında tüketici olmaktan çıkıp üretici konumuna gelmeleri ve analitik düşünme becerilerini geliştirmek amacıyla Kaymakam Burak Dertlioğlu, koordinesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Kodl@ Çal” sloganıyla planlanan çalışmaların başlangıcı Süller Ortaokulunda yapıldı.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Temel, Okul Müdürü Levent Kılınçarslan, Müdür Yardımcısı Ali Dağlı’nın katıldığı kodlama etkinliğinde öğrenciler Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Mustafa Gürbüz’ün rehberliğinde Kodlama ve Ardunio çalışmalarına başladılar.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Temel kodlama çalışmalarıyla, ilçemizde okul öncesinden lise öğrencilerine kadar tüm kademedeki öğrencilerde kod okuryazarlığı bilincinin yayılmasını, analitik düşünme, sebep sonuç ilişkisi kurma becerilerini geliştirmelerini ve takım halinde çalışma yeteneklerine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirterek, “Çocuklarda yaratıcılık özelliklerini geliştirilebilmesi için onlara nasıl program yapılacağının öğretilmesi gerekmektedir. Kod okuryazarlığı becerisinin artmasıyla, öğrencilerde problem çözümünde adım adım ilerleme, karşısına çıkan sorunlara pratik çözümler üretebilme gibi yetenekler de artacaktır. Ayrıca Kodlama çalışmalarıyla öğrencilerin kendi oyunlarını yazabilmelerini, animasyonlar hazırlayabilmelerini ve ileri aşamasında da Robotik kodlama yapabilecek seviyeye ulaşmalarını amaçlıyoruz” dedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Temel, önümüzdeki günlerde yapılacak öğretmen eğitimleri sayesinde okullarımızda kodlama etkinliklerinin artarak sürdürüleceğini ve ilerleyen süreçlerde ilçemizde bir Kodlama Atölyesi kurulabilmesi için çalışmalara devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Yoruma kapalı.