Haber Üstü

MUAMMER GÜLER İSMİ İLÇEMİZDEN SİLİNDİ!

49

Haber; Hüseyin AYTEKİN
İlçemizde 1973-1975 yıllarında Kaymakam Vekilliği (Maiyet Memurluğu) yapan ve çalışmaları ile efsaneleşen Muammer Güler’in ismi verilmiş olduğu caddeden kaldırılarak bu caddeye “Müftü Ahmet İzzet Çalgüner” olarak değiştirildi.
Başarılı maiyet memurluğu nedeni ile ilçemizde uzun süre kalan ve adından yıllarca övgü ile söz edilen Muammer Güler ilçemizden ayrıldıktan sonra çeşitli ilçelerde kaymakamlık yaptı. Daha sonra İçişleri Bakanlığı Atama Dairesi Başkanlığı görevinde bulunan Güler, ardından Valilik görevine yükselerek en son Türkiye’mizin metrepoli olan İstanbul Valiliğine atanmıştır. Bu göreve devam ederken İlçe Tarım Müdürlüğü önündeki caddeye adı verilen İstanbul Valiliğindeki başarılı çalışmalarından sonra İçişleri Bakanlığı görevine getirilmiş, ilçemize gelişinin 40. yılında Bakan olarak nezaket ziyaretinde bulunmuş olup, adı ilçemizin kenar mahallesindeki bir caddeye verilen Muammer Güler, yapılan değişiklik sonrası ilçemizin en işlek caddesi olan, Bekilli, Çivril ve Uşak caddesine verilmişti.
17-25 Aralık olaylarına adı karışan Muammer Güler’in adı uzun bir süre bu caddeden kaldırılmak istenmiş, ancak kimse buna cesaret edememişti. Uzun yıllardır ilk defa coşku ile kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramının 97. yılı kutlamaları programında ilçemizden Milli Mücadeleye katılanların başında olan Müftü Ahmet İzzet Çalgüner efendinin çalışmaları ön plana çıkarılıp gündem oluşturulunca, bu Caddenin İsmi “Müftü Ahmet İzzet Çalgüner Caddesi” olarak alelâcele değiştirilip ufak bir tabelâ ile halkımızın görüşüne sunulmuştur.
Cadde adının değiştirilmesi için herhangi bir meclis kararının alınmadığını, nasıl bir karar ve uygulama ile bu değişiklik kanısına varıldığını öğrenemedik!