Haber Üstü

MÜTHİŞ BİR UYGULAMA! DÜNYADA EŞİ GÖRÜLMEDİ

56

Ben yaptım oldu veya olmadı değiştirelim!
Geçtiğimiz haftalarda ilçemiz Şehit Ali Erdemir caddesinde yol kenarına araba konmaması amacı ile iki tarafa da kaldırımların önüne ilçemiz belediyesi tarafından 4 gün süre ile dubalar konulmuştu. Bu konudaki yazımız üzerine veya yapılan yanlışlık görüldüğünden, müteakip hafta bu dubalar konulmadı ancak daha acayip bir durumla karşı karşıya geldik.

İlçemiz çarşısındaki tüm kaldırımlar beyaz bir çizgi ile ikiye bölündü. Amaç kaldırımın yarısından yayalar geçecek diğer yarısını orada işyeri sahipleri mallarını koyarak kullanacaklar!
Böyle bir uygulama Ülkemizde ve Dünyanın hiçbir yerinde görülmedi. Ancak trafiğe kapalı yollarda veya turistik bölgelerde kaldırımın kirası alınarak kaldırıma masa, sandalye konulabildiğini görüyoruz. Zaten ilçemizde belediye imarına göre değil de yıllardır vatandaşların düşüncesi ve beklentisi doğrultusunda imar uygulanıyor. Eskiden daha güzeldi diye düşünüyoruz.
1954 yılında ilçemiz çarşısında belediye tarafından inşa edilerek ihale ile satılan dükkanlara kot farkı ile iki veya yedi ayak merdinenle girilmekte idi. Bu merdivenler kaldırıma zarar vermesin diye 60 cm. dükkan sahasının da içerisinde idi. O zamanlar bilgi az olduğu halde bu düşünülmüş. Durum ileride daha iyi olur diye beklerken kırk yıl sonra bir binanın önündeki 1 metrelik kaldırıma 70 cm’lik merdiven yapıldığını gördük. Buda yetmedi 65 yıl sonra yine kaldırımlara ilave merdivenler yapıldı. Bir kısım esnaflar işgaliye bile vermeden kaldırımları rahatlıkla kullanabiliyorlar. Hadda bu durumu öteki koyuyor bende koyabilirim diye tartışma konusu yapabiliyorlar. İlçemizin çarşı caddesi olarak kullandığımız Denizli Uşak Karayolunu otopark olarak kullanılmaktan alıkoyamadığımız gibi.
Not : Çal Gücü olarak, kimse ile dargınlığımız küskünlüğümüz yok! Tek amacımız ilçemiz Güzel olsun! Vatandaşlarımız huzurlu olsun…