Haber Üstü

NİHAYET YIKILIYOR!

83

(Bircan YAĞIZ)
Çal’da hepimizin yıllardır alışveriş yaptığı Kapalı Pazar Yerinin yıkımına Kasım ayında başlanıyor.
46 yıl önce yıkanmamış Hançalar kumu ile ibdidai şartlarla hazırlanan betonlar ile yapılan ve Denizli’nin ilk kapalı Pazar yeri olan Pazar yeri ve Pazar üstü düzenlemesinin depreme dayanıksız olduğu bilinerek, geçmişte dönemin Belediye Başkanı Hasan Gündüz tarafından Pazar yerinde güçlendirme çalışması yapılmıştı. Ancak, yapılan güçlendirme çalışmasının da yetersiz olduğu öğrenildi. Bu çürük Pazar yerinden Çallılar kurtulacak. Allah Korusun, olası bir depremde yerle bir olma ihtimalinin yüksek olduğu Pazar Yeri’nin, Kasım ayında yıkımına başlanacağı haberini ilk olarak Çal Gücü Gazetesi duyuruyor.
Belediye Başkanı Fethi Akcan, Kasım ayı başında Pazar yerinin eski peynir pazarı ünitesinden yıkımına başlanacağını söyleyerek, yenisi yapılıncaya kadar Kültür ve Kongre Merkezi’nin bahçesindeki festival alanı olan bölümün üstü uzay çatı ile kapatılarak, Pazar yeri olarak kullanılacağını belirtti.
YERİNE NE YAPILACAK?
Peki yıkılacak olan pazar yerinin yerine ne yapılacak? Bu sorunun cevabını ise, Başkan Akcan’dan aldık. Akcan, “Pazar yerindeki peynir pazarının ihalesi için başvuruda bulunduk. Pazar yerine yaşam merkezi inşa edeceğiz. Alışveriş merkezleri, otopark, düğün salonu ile yeni yapacağımız kapalı Pazar yeri yaşam merkezi olacak. Kentlerdeki büyük alışveriş merkezlerini andıracak.”
KAÇ LİRAYA MÂL OLACAK?
Başkan’a sorduk; Peki Pazar yerinin yerine yapılacak olan yaşam merkezi kaç liraya mâl olacak?
Aldığımız cevap ise; “8 ile 9 milyon TL arasında harcama yapılacak ve Çal’a yakışan bir yaşam merkezi ve alışveriş merkezi yapacağız.”