Haber Üstü

PAÜ’DEN DEV PROJEYE DEV DESTEK

24

rektor-7

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ: “çal’a Tohumculuk Islah ve Genetik Araştırma Enstitüsünü Kuracağız. Paü’ye tahsis edilen 600 Dönümlük Arazinin 200 Dönümünü Sera Projesiyle üreticilere Örnek Olan Çal Belediyesi’ne Tahsis Edeceğiz” dedi.

   Çal Belediye Başkanı Akcan: “Çal, Eğitimde Denizli’nin Kalesidir. Üniversitemiz ve Devletimiz Bunu Gözardı Etmemelidir. Seracılıkta Marka Haline Gelen Çal, Ülkemizin En Önemli İhracat Merkezlerinden Olacak.”

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, üniversitenin üst düzey yöneticileriyle birlikte Çal’a çıkartma yaptı. Bağ, ilk önce Çal Kaymakamı Selami Korkutata’yı makamında ziyaret etti. Daha sonra belediye binasına geçen Prof. Bağ ve beraberindekiler burada Başkan Fethi Akcan ve belediye meclis üyeleri tarafından karşılandı.

fethi-akcan2Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Çal’da yüksek öğrenim oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu, Çal’ın eğitimde Denizli’nin en önemli kalesi konumunda olduğunu söyleyerek, Çal Meslek Yüksekokulu’nun eksiklerinin giderilmesi, bölüm sayısı ve öğrenci sayısının arttırılmasıyla ilgili Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’dan destek istedi. Akcan, “Meslek Yüksekokulumuz Çal’a yakışmak zorunda. Okulumuz bir türlü istenilen seviyeye gelemedi. Çal, eğitimde Denizli’nin kalelerinden biriyse, üniversitemiz de gerekeni yapmalıdır” dedi.

Prof. Dr. Hüseyin Bağ ise, bölgesel kalkınmalar için üniversitelerin en önemli faktör olduğunu vurgulayarak, “Her hafta bir ilçemizi üniversitemizin üst düzey yöneticileriyle ziyaret ediyoruz.  Eksiklikleri ve aksaklıkları yerinde tespit ediyoruz. Öğrencilerimize sahip çıkan Çal halkına ve Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan’a teşekkür ediyorum” dedi.

fethi-akcan

   ÇAL’A BÜYÜK MÜJDE
Prof. Dr. Bağ, Çal ziyaretinde büyük bir müjde verdi. Bağ, “Çal’da üniversitemize ait olan Kumral mevkisindeki 600 dönümlük araziye Tohumculuk Islah ve Genetik Araştırma Enstitüsü’nü mutlaka kuracağız. Bunun için çalışmalara başladık. Tohumculuk çok önemli. Piyasa İsrail’in elinde. Oysa bizim toprak, iklim, suyumuz var. Bilim insanlarımız, araştırmacılarımız var. Biz daha iyi olabiliriz. Enstitü Çal’a kurulduğunda Çal Meslek Yüksekokulu’nun bölüm sayısı ile öğrenci sayısı da artacaktır” dedi.

   AKCAN İSTEDİ, BAĞ VERDİ
Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Çal Ziraat Odası ile birlikte yürüttükleri sera projesinin henüz bir yıl dolmadan iyi tuttuğunu ve Çal domatesinin kısa sürede marka haline geldiğini söyledi. Akcan, “Üniversitemizin enstitü kuracağı arazı 600 dönümlük bir alan. Biz bu arazinin 200 dönümünü seracılıkta kullanmak istiyoruz. Ayrıca, burada kuracağımız dev serada üniversitemizle birlikte Ar-Ge çalışmaları yapabiliriz. Çal, artık tarım kenti olmuştur ve modern tarıma bir an önce geçmeliyiz. Eğer Çal, eğitimde kale ise, devletimiz ve üniversitemiz gerekeni yapmalıdır. Biz, seracılıkta marka haline geldik. Yakın zamanda da ülkemizin en önemli ihracat merkezlerinden biri olacağız” diye konuştu.

Rektör Bağ ise, “200 dönümlük arazinin Çal Belediyesi’ne tahsis edilmesi için ivedilikle protokol yapacağız. Belediyemiz, kısa süre sonra 200 dönümlük alanda çalışmalarına başlayabilir. Seracılık çok önemli bir proje. Çal Belediyesi’nin kısıtlı olanaklarla hayata geçirdiği bu projeyi desteklemek zorundayız. Sera projesi Türkiye’ye örnek olmuştur” diye konuştu.

Başkan Akcan, Rektör Bağ’a Çal Pekmezi, serada yetiştirilen domates ve Çal üzümü hediye etti. Rektör Bağcı, daha sonra Çal Kaymakamı Selami Korkutata, Başkan Fethi Akcan ile birlikte enstitünün kurulacağı arazi ile Çal Meslek Yüksekokulu’nu ziyaret etti.

fethi-akcan3