Haber Üstü

SEÇİMLERE 42 GÜN KALDI

120

31 Mart Mahalli seçimlerine 42 gün kala ilçemizde seçime girecek adaylar belli oldu. Cumhur ittifakının (AKP ve MHP) yerel seçim çalışmaları başlamadan adaylığı açıklanan mevcut Belediye Başkanı Fethi Akcan’ı Cumhur ittifakı adına destekleme kararı alan AK parti ile uzun süre aday belirlemekte tercih sunamayan ve yeni aday tespite demeyen CHP’nin Millet ittifakı adına aday gösterememesi üzerine İYİ Partinin Millet İttifakı adayı olarak belirlediği Mehmet Öztürk üzerinde karar kılmaları şimdilik ilçemizde iki adayla seçime girileceği ortaya çıkmış oldu. Son anda Bağımsız veya başka bir partiden aday çıkmadığı takdirde bu iki adayla seçimlere gidilecek.
Önümüzdeki seçimler ve ortaya çıkan adaylar hakkında fikirlerini ortaya koymak isteyenlerin görüşlerine hakaret içermemek kaydıyla gazetemizde yer vereceğimizi belirtmiştik ve bu önerimiz halen devam etmekte.

Peki geçmişte tüm dünyada adı duyulan, bölgenin tek ve önemli yerleşim yeri olan ilçemizi kimler idare etti ve ilçemizi şu andan itibaren kimler idare etmeli.
Son 50 yılda gelmiş geçmiş Belediye Başkanları ilçemizde inşaat yapıp satmaktan başka birşey yapamadı derken;
73 – 77 döneminde Hacı Orhan Vural’ın, Denizli’de ilk defa o günkü imkanlarla kapalı Pazar yeri yapmasını ve maddi imkanları olmayan belediyemizden başkanlık maaşı olarak hiç ücret almadığını,
77 – 80 döneminde Kadriye Çökelez’in, Yeşilyurt mahallesinin alt yapısını hazırlayarak ilçemize kazandırmasını ve Belediye Düğün Salonu yapılması,
84 – 89 yıllarında İsa Tokatlı’nın, İkinci su isale hattını eksikleri ile beraber yaparak ilçemizin temiz su içmesini sağlaması,
89 – 94 döneminde İbrahim Avcı, zamanında bu gün ayda ortalama 50 kişinin çalıştığı Soğuk hava deposunun ilçemize kazandırılması ve oradan oraya yıllardır taşınan Belediyenin sabit bir Belediye binasına kavuşmak için başlattığı çalışma,
94 – 99 döneminde Ali Mehmet Hoşgül’ün, yarı işler durumda olan soğuk hava deposunu iyi bir işletmeciye kiraya vererek ilçemizde işçi hareketinin başlamasına neden olması ve avdan su kaynağında yaptığı kabotajla sularımızın denetim altına alınmasını sağladı.
99 – 2004 arası Erol Ersoy’un, kooperatifçilikle ilçemizde bir şeylerin yapılabileceğini kanıtlaması ve kooperatif evlerini halkın kendi gücüyle yapımını gerçekleştirmesi. İlçemizde hem işçi istihdam etmek hem de ucuza kilit taşı temin etmek amacı ile başlattığı çalışmaları, Mehmet Yanarca’nın devam ettirmesi hep bunlar hükümeti oluşturan partilere aykırı belediyeler zamanında yapılabildi.
Daha sonra AKP gibi kuvvetli bir iktidar zamanında Akp’den 10 yıl belediye başkanlığı yapan Hasan Gündüz’ün ilk işi kilit taş üretme işletmesini lâğvetme ve 10 yıl görevini inşaat yapıp satmakla geçirirken AKP hükümetinden ilçemize dişe dokunur hiç bir hizmeti alamaması hayli gariptir. Ama ismini makamını kullanarak açtığı kapılardan girerek geçmiş belediye başkanlarından farklı olarak birinci dönem kendine bir şarap fabrikası ve ikinci dönem Güneş enerjisinden elektrik üreterek devlete satmasını başardı. Bu arada Besihane bölgesini de ilçemize kazandırarak o bölgede biraz hareketlenme sağlandığını unutmamak lazım. Öte yandan 50 öğrencili de olsa ilçemize PAÜ’nün bir yüksekokulunu kazandırması takdire şayandır. Ancak hiç kimse Hasan Gündüz, TOKİ yaptı diyemez TOKİ Başbakanlık Toplu Konut İdaresi projesidir ve sırasıyla yurdumuzun her yerleşim biriminde bu idare tarafından yaptırılmaktadır. (Baklan’da, Bekilli’de, Kaklık’ta olduğu gibi)
Son dönem hem de Büyükşehire bağlı Belediye Başkanlığı yapan Fethi Akcan ise Büyükşehirin reklam çalışmalarını takip etmeye çalışırken mahallelerdeki taş döşeme çalışmalarının yanı sıra yanlış bir planlama ile Büyük bir tören alanı yaparak ilçemizin merkezinde sayılacak bir alanı bütün uyarılara rağmen atıl hale getirmesini Çal’lıların unutmayacağını sanıyorum, İyi yaptığı şeye gelince fakir ve işsiz olan halkımızın yeni bir geçim kaynağı bulması amacı ile ilçemizde seracılık çalışmalarını başlatmasını alkışlamak isterim.
Sonuç gösteriyor ki; gelmiş geçmiş belediye başkanlarının hiçbiri Çal esnafını kazanarak ilçeyi terk etmeyeceği hiçbir iş için başını ağrıtmamış 1968’de 7200 olan Çalımızın merkez nüfusu bu gün 3800, kış aylarında 4000’e kadar çıkmış, mahalleleriyle birlikte toplam nüfus 19000 olurken, Bekilli, Baklan’ı da katarsak 70.000’den 38.000’e kadar düştüğünü açıkça görebiliyoruz.
Ben şahsım adına son 30 yılda moda olan gösteriş ve reklam yapan değil ilçemizden göçü önleyecek yatırım yapan belediye başkanı istiyorum. Bu nedenle de Belediye Başkanı adaylarının projelerinin yapılabilirliğini değerlendirerek oyumu kullanmak istiyorum.
Bu işlerin muhatapları ile karşı karşıya konuşmak yerine kahvehanelerde ve umum içinde yüksek sesle konuşmanın ve elini taşın altına koymayanları dedikodu mahiyetinde konuşmalarını da doğru bulmuyorum. Saygılarımla…

Yoruma kapalı.