Haber Üstü

TIBBİ AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSİYERLERİ BELGELERİNİ ALDI

56

Haber; Ayşe Nur KORAL
Çal Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İşkur ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile Ortaköy Mahallesinde açılan Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kursuna katılarak başarıyla tamamlayan kursiyerlere belgeleri 02 Temmuz Salı günü yapılan törenle verildi.
Ortaköy Mahallesinde yapılan törene; Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Tatar, Cumhuriyet Savcısı Oğuzhan Yorgancı, Cumhuriyet Savcısı Abdullah Başkan, Hakim Ahmet Kınacı, Hakim Büşra Çağlayan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Temel, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Aydoğan Gürcan, İlçe Emniyet Amiri Ergül Taşkıran,Yazı İşleri Müdürü Ali Rıza Sarıdemir, SGK İlçe Müdürü Taner Tokaç, Adliye Yazı İşleri Müdürü Nezahat Çilbirci, Gençlik Spor İlçe Müdürü Tayfur Öztepe, Okul Müdürü Özdoğan Kurşunoğlu, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Talat Çelikkaya,Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Süleyman Poslu, Kurs Öğretmeni Hamza Erkan, Ortaköy Mahalle Muhtarı Mehmet Yılmaz ile kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Talat Çelikkaya, “Bizler bugün bir mahallemizde daha tarıma dayalı kurslarımızı bitirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün bu törenin bizler için ayrı bir önemi daha var ki, Ortaköy mahallemizde uzun yıllardan bu yana bu şekilde bir kurs açılmamış ve kursiyerlerimizden de buna bağlı olarak bu eğitimlerimize yılların özlemi olsa gerek gerçekten çok yoğun bir talep ve katılım olmuştur. Halk Eğitim Müdürlüğü olarak her zaman olduğu gibi yine bu yıl da vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda kurs ve eğitimlerimiz devam etmektedir. Son yıllarda bölge halkımızın yaşadığı tarıma ve hayvancılığa dayalı sıkıntılara bir nebze olsun çare olabilmek adına, onları yaptıkları işi en doğru, verimli ve bilinçli yapabilmeleri noktasında bizler de kendimizi sorumlu hissederek bu eğitimlerimizi sürekli olarak vermeye devam ediyoruz. Bugün burada da bunun birer örneğini hep birlikte mutlulukla görmekteyiz. Özellikle bu mahallemizin geçim kaynağında büyük pay teşkil eden kekik ve diğer bitkilerle ilgili ürünlerin daha kaliteli ve verimli olarak nasıl yetiştirilebileceği konusunda vermiş olduğumuz eğitimler, kursiyerlerimizin kollarında birer altın bilezik olacaktır. Bizler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak bölgemizde yetiştirilen bu önemli tarım ürünleri hakkında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlık aracılığıyla Tarım ve Orman Bakanlığına bir rapor gönderdik ve bu sayede Denizli genelindeki ilçeler arasında İşkur işbirliği ile en çok kurs açan kurum biz olduk.Şüphesiz ki bu başarıların yakalanmasında bizlere her zaman destek veren İlçe Milli Eğirim Müdürlüğü ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün payı çok büyüktür. Ayrıca kursiyerlerimizden de bizlere gelen geri dönüşlerde kurs öğretmenimiz Hamza Erkan’dan son derece memnun olduklarını duymak ta, bizlere ayrı bir gurur ve mutluluk vermektedir. Bu noktada emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve belgelerin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Törende söz alan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Aydoğan Gürcan, “Bugün burada vermiş olduğumuz belgeler, gerçekten kursiyerlerimizin bundan sonraki hayatlarında her zaman için birer artı olacaktır. Özellikle bakanlığımızın zaman zaman hayata geçirdiği destekleme, kredi ve hibe projelerinde bu belge ve sertifikalar, ön şart teşkil etmekte ve söz konusu desteklemelerden faydalanmalarında her zaman geçerli olmaktadır. Bu anlamda, böylesine anlamlı kursların açılmasında emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Törende konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Temel, “Bugün gerçekten hem bizler hem de kursiyerlerimiz adına çok mutlu bir gün. Çünkü ileride her daim kendinize birer altın bilezik olacak olan ve istihdam vb. birçok konuda sizleri bir adım öne taşıyacak olan bu belgeleri almış olmanız, Halk Eğitimi Merkezi müdürlüğü marifetiyle açmış olduğumuz kurslarımızın amacına ulaştığının birer göstergesi olmaktadır. Ayrıca kursiyerlerimizin yeni bilgiler öğrenmeye çok istekli olduklarını ifade etmeleri de, bizleri yeni kurslarımızın açılması noktasında cesaretlendirmektedir. İhtiyaç olan ve talep edilen her alanda farklı eğitim ve kurslarımız bundan böyle de devam edecektir. Çünkü bizler Hayat Boyu Öğrenmenin günümüz dünyasında ne denli önemli olduğunun farkındayız. Bu anlamda da vatandaşlarımızın kendilerini geliştirmelerine katkı sağlayacak her türlü kurslarımızı Halk Eğitimi Müdürlüğümüz başta olmak üzere diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla açmaya hazırız. Şimdiden belgelerimizin hayırlı olmasını diliyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Törende söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Tatar, “Bizler ilçemizin gelişimi ve kalkınması noktasında belediye olarak bu tarz eğitimleri her zaman önemsiyor ve elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Bugün burada da bunun bir örneği olarak, çiftçi kardeşlerimize kollarında birer altın bilezik olacak olan belgeleri vermek bizlere ayrı bir mutluluk vermektedir. Bizler Tarım Kent Projesi kapsamında vatandaşlarımıza her zaman öncü ve destek olmaya devam ediyoruz. İşte bu eğitimlerimizde bölge halkımızın kalkınmasında ve tarımsal üretim noktasında bilinçlenmesinde büyük bir öneme sahiptir. Bu kursların düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, belgelerimiz hayırlı olsun diyorum” dedi.
Törene katılan Hakim Ahmet Kınacı ‘nın ilçemizden ayrılacak olması sebebiyle törende duygusal anlar yaşandı. Göreve başladığı günden itibaren ilçe halkının sorunlarıyla yakından ilgilenen, güleryüzü, samimiyeti, hoşgörüsü, meselelere pozitif yaklaşımı ve sıcakkanlı tavrıyla vatandaşların gönlünde taht kuran Kınacı, ilçeden ayrılacak olmasının kendisinde de büyük bir burukluk hissettirdiğini ve ÇAL’ı unutmayacağını belirterek protokol üyeleri ve vatandaşlarla vedalaştı.
Konuşmaların ardından kursiyerlere belgeleri törenle verildi.