Haber Üstü

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLERE İŞKUR’DAN DESTEK

105

Haber; Birsen BAĞCI
İlçemiz Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün uygulamaya geçirdiği, ev hanımlarına yönelik “Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslekler” kurslarına İŞKUR Denizli İl Müdürlüğü’nden destek.
“Sepet Örmeciliği, Yöresel Bez Bebek Yapımı ve Keçe İşlemeciliği” gibi unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılması ve tanıtılması amacıyla çalışmalar yürüten Çal Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne İŞKUR Denizli İl Müdürlüğü’nden destek geldi.
Geçtiğimiz hafta Perşembe günü 15 ev hanımının katıldığı ve İŞKUR tarafından desteklenen Sepet Örmeciliği kursunun açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Çal Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Denizli, “Günümüzde plastik ürünlerin yaygınlaşması ile sepetçiliğin bitme noktasına geldiğini görüyoruz. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak bizler de geçmişte Akkent Mahallesi’nde bir üretim sektörü olan, günümüzdeyse bitme noktasına gelen “Sepet Örmeciliği” mesleğini gün yüzüne çıkarmak ve canlandırmak adına kursumuzu başlattık. İŞKUR Denizli İl Müdürlüğümüzün de kursumuza destek vermesi hem bizleri hem de kursiyerlerimizi çok memnun etti” dedi.
Akkent Mahallesi’nde, Çal Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve İŞKUR Denizli İl Müdürlüğü işbirliği ile açılan kursun süresi 128 saat olup, kursiyerlerden sepet örmeciliği mesleğini öğrenerek aile ekonomilerine katkı sağlamaları da beklenmektedir.