Haber Üstü

YANAN OKULLARI İÇİN BİRARAYA GELDİLER!

54

1978 – 1979 Çal Gazi İlkokulundan mezun olan öğretmen ve öğrenciler 24 Mart Pazar günü Gazi İlkokulunun akşam saatlerinde alevlere teslim olmasını üzüntü ile duyduklarını ve okulun yapımının hızlandırılması için 40 yıl sonra toplanarak yanan okul önünde fotoğraf çekilerek bütün Çal Gazi İlkokulu mezunlarını duyarlılığa davet ettiler.

Haber ; Ayşe Nur KORAL
24 Mart Pazar günü akşam saatlerinde Türkiye’de toplam 60 adet, Denizli ve ilçelerindeki 5 okuldan biri olan 91 yıllık Çal Gazi Mektebi tamamen yanması ile okulda okuyanlar gazi okulunda çekilmiş eski fotoğrafları sosyal medya da paylaşarak üzüntülerini ortaya koymuşlardı.
Bu fotoğraflardan esinlenerek yanan gazi ilkokulunun biran önce tamiratının yapılmasını isteyen ve tarihine sahip çıkan 1978-1979 yılında Gazi ilkokulundan mezun olan ve okuyup farklı şehirlere yerleşen Çallılar 40 yıl sonra doğup büyüdükleri ilçelerine Çal’a gelerek yanan Gazi ilkokulunda tıpkı 40 yıl önceki gibi fotoğraf çekildiler.
Tarihi okulun yandığını duyduklarında içlerini büyük üzüntü kapladığını belirten 1978-1979 mezunu öğrencileri, “Gazi İlkokulu bir çok öğrenciyi mezun eden bir okul ve Denizli ve ilçelerindeki 5 okuldan biri olması bizim için çok değerli. O yüzden bizde 40 yıl önce bu okulda okuduk ve alevlere teslim olmasını 24 Mart tarihinde üzüntü ile duyduk. Bugün burada ise 40 yıl önceki sınıf arkadaşlarımız ve öğretmenlerimiz ile toplanarak okulun yapımının hızlanması için dikkat çekmek ve Çallı olarak tepkimizi göstermek için buradayız” dedi.
30 Haziran Pazar günü toplanan 1978-1979 Çal Gazi İlkokulu mezunları Gazi İlkokulda eskiyi yad ettikten sonra sınıf arkadaşları olan ve ilçemizde Zirai İlaç Bayiiliği yapan ve Orman İşletme Müdürlüğünden emekli İlyas Dağlı’nın misafiri oldular. Akşam saatlerine kadar hasret gideren arkadaşlar çökelez dağı, kumral mesireliği ve uzun yıllar görmek için hasret çektikleri Çal’ın doğal güzelliklerini de gezerek akşam saatlerinde memleketlerinden ayrılmak zorunda kalmanın hüznüyle ilçemize veda ettiler. Gitmeden önce Gazi ilkokulundan mezun olan herkesi duyarlılığa davet eden arkadaşlar, ilk adımı 1979 mezunları öğretmen ve öğrencileri olarak attıklarını ve bunun devamının getirilerek Çal Gazi İlkokulundan mezun olan öğrencilerin memleketlerine gelerek okullarına sahip çıkmaları gerektiğini vurguladılar.