Haber Üstü

YETENEKLİ ÖĞRENCİLER EĞİTİMLER SONUNDA SPORTİF BRANŞLARA YÖNLENDİRİLECEKLER

23

Haber ; Ayşe Nur KORAL

Çocuk ve gençleri sporla tanıştırmak, sporu geniş kitlelere yaymak, spor kültürü yerleştirmek, sporu sevdirmek, spora başlama yaşında bulunan yetenekli çocukları tespit etmek, onları spor branşlarına yönlendirerek üst düzey sporcu olarak yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla, Mayıs 2018’de başlatılan proje ile adım adım Türkiye’nin spor altyapı haritası oluşturuluyor.

Proje kapsamında, ilçemiz Kapalı Spor Salonunda Denizli’den gelen antrenörler ve uzmanlar eşliğinde daha önce yapılan testlerde Çal ve yöresinden Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu tespit edilen ilkokul 4.sınıfta okuyan 31 öğrenci için ara ölçüm test uygulaması yapıldı.
Denizli Yetenek Taraması Proje İl Koordinatörü Enver Tarhan, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Denizli’de 13.125 öğrencinin yetenek taramasından geçtiğini belirterek, “Denizli genelinde tespit edilen 440 öğrencinin arasından, Çal’dan 14, Baklan’dan 11 ve Bekilli’den 6 öğrenci olmak üzere toplamda 31 öğrencinin seçilerek Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu tespit edildi. Tespit edilen öğrenciler 2 ay boyunca Çal Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünde antrenörler eşliğinde eğitim gördüler. Gördükleri eğitim sonucunda bugün tekrar taramaya aldık ve 2 ay boyunca kat ettikleri mesafe ölçümlerini yaptık. Tarama sonrasında 6 ay daha eğitim görecek olan öğrenciler, 6 ayın sonunda ise antrenörlerimiz öğrencilerin yeteneklerine göre branş yönlendirmesi yapacaklardır. Branşlara ayrılan öğrenciler 1,5 yıl daha eğitim gördükten sonra Bakanlık tarafından olimpiyat sporcusu olabilmeleri için aralarından seçim yapılacaktır” dedi.
Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Tayfur Öztepe’de; bu projenin Ülkemiz spor tarihinin en önemli spor altyapısı projesi olduğunu belirterek, “Tespit edilen bu çocuklarımızın önümüzdeki yıllarda ülkemizin adını ulusal ve uluslararası yarışmalarda duyuracak büyük sporcular olacağına inanıyor ve bu yöndeki çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Bu projenin amacına ulaşması ve sağlıklı olarak gerçekleşmesinde velilerimize de büyük sorumluluk düşüyor. Siz Kıymetli Velilerimiz, çocuklarınızın gelişimleri ve başarısı için çocuklarınız başta olmak üzere, eğitim veren antrenörlere ve Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesine destek olmalısınız ve çocuklarınızı düzenli olarak çalışmalara gelmesi için teşvik etmelisiniz” dedi.

Türkiye Sportif Yetenek Taraması Projesinde her yıl 3. sınıf öğrencileri el kavrama kuvveti, esneklik, çeviklik, geriye sağlıklı topu atma, sürat koşusu gibi özelliklere göre taranıyor. Taramalar ve eğitimler sonucunda ileri düzeyde spor eğitimleri verilen yaklaşık 4 bin öğrencinin Türkiye’nin sporcu havuzundaki yerini alması sağlanacak.