Haber Üstü

YİNE BİR 10 KASIM ve SEN YİNE YOKSUN ATAM

61

Yıl 1938 Kasım’ın 10’u. Türkiye Cumhuriyeti Kurucusunu önderini ulusu için nice zahmetlere katlanan ATASINI kaybedeli 81 yıl olmuş. 57 yıllık kısacık hayatına neler sığdırmadı ki?

Yanmış yıkılmış tamamen çöküşe geçmiş bir devletin küllerinden yeniden inşa etti Türkiye Cumhuriyeti Devletini. İsteseydi eğer tek başına kendi saltanatını kurar yıllarca hükmünü sürerdi. Peki o ne yaptı? Her daim yüce Türk Milleti diye hitap ettiği bizlere koca bir miras bıraktı. Türk kadınına kimselerin vermediği değeri hakları verdi. Bizler özellikle kadınlarımız kimselere sığınmadan hayatımızı idame ettirebiliyorsak, seçebiliyor seçilebiliyorsak, okuyabiliyorsak, özgürce fikirlerimizi beyan edebiliyorsak en önemlisi de yapılan haksızlıklara baş kaldırabiliyorsak bu onun eseridir. Bu yüzdendir ki bizlerin Mavi Gözlü Dev’e minnettarlığımız hiç bitmeyecektir.
Her 10 Kasım günü tüm yurtta tekrar anıyoruz Atamızı. Öyle güzel anlattılar ki seni bize. Sana ve ilkelerine olan bağlılığımız gün geçtikçe daha da artıyor. Dünya döndükçe biliyoruz ki hiç değişmeyecek bu unutturamayacaklar bize Atamızı. Her 10 Kasım’da dolup taşan bir ziyaretçi akınına uğrarken Anıtkabir, nasıl başarırlar ki unutturmayı. Sadece Türk Milleti değil üstelik, sayısız yabancı turistlerin ziyaretine de ev sahipliği yapıyor Anıtkabir. Ve neredeyse en az bizler kadar saygı duyuyorlar ki; okullarında ders kitaplarında hayatı konu olarak anlatılıyor.
Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir lidere bu derece saygı duyulmamıştır sanıyorum. Öldüğü gün tüm dünyada atılan başlıklardan da apaçık belli bu durum. Ve ben sadece bir tane örnekle belirtmek isterim ki, bir İtalyan radyosundan öldüğü gün geçilen anons; ‘’Sezar, İskender, Napolyon ayağa kalkın, BÜYÜĞÜNÜZ GELİYOR.”
Gençler; 10 Kasım yas tutma günü değildir. Devrimlerine ilke ve inkılaplarına sahip çıkmaya yeniden ve yeniden hatırlama hatırlatma günüdür. Ne diyordu Atatürk; ‘’Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir. Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlâtları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeğe karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan yorulmadan yürüyecektir.”
Seni hiç görmeden seven bizler bir 10 Kasım’ı daha bir çift mavi gözün ışığında devrimlerinle ilkelerinle yeniliklerinle saygı sevgi ve minnetle yad ettik. Sana olan sevgiyi görsen gurur duyardın bizlerle. Rahat uyu ATAM izinden gelen gençlik tıpkı sen gibi olabildiğine coşkulu. Ve evet Olmasaydın Olmazdık. Sonsuza dek İZİNDEYİZ….
Bircan YAĞIZ