Haber Üstü

ZİRAAT ODASI SEÇİMLERİNDE GÖRDÜKLERİMİZ!

10

Çok uzun zamandır seçimlerle pek yakından ilgilenmiyorum seçimler sonunda seçilen kişilerin kendilerini seçen vatandaşları temsil edeceğine, verdiği vergi ve aidatları onlar için harcayacağına, her türlü ortamda vekilliğini aldığı kişilerin haklarını savunacağına inanıyorum.
Ne var ki yapılan tüm seçimlerin hizmetten öte kişisel ve grup menfaati için yapıldığı açıkça görülüyor! Bu nedenle de seçimlerden önce seçmenin hoşuna gideceği ilgisini çekeceği uygulamalar sıklıkla yapılıyor. Örneğin; 18 yaşında milletvekili olabilmek veya seçime en az kişinin katılımı sağlayarak daha az seçmenle uğraşarak daha kolay sonuca ulaşmak!
Bu yazıyı kaleme almaktaki ifade etmek istediğim neden ise şu, tabiki bu günkü yasalar kapsamında seçime girenlerin suçu yok asıl hata seçim yasasının halk iradesini tam olarak yansıtılmamasında ve bu düzeltilmesi için yetkililerce hiçbir girişim yapılmaması. Bu günkü konu olan Ziraat Odası seçimlerinde ilçemizde en az 2000 adet ziraatla direk uğraşan vatandaşımız var. Bu yaklaşık olarak ziraat odası kayıtlarından da öğrenilebilir ve çiftçilerimizi her muhtarlık bölgesinde bir kişi temsil ediyor, yani ilçemizdeki 34 muhtarlığı 34 kişi temsil ediyor bu ise çiftçilerimizin temsiliyeti bakımından yanlış ve yetersiz.
Şöyleki ilçemizin en küçük yerleşim yeri olan Karapınar mahallesinin nüfusu yaklaşık 40 – 50 kişi, bir kişi ile temsil ediliyor, Süller Mahallesinin 2000’nin üzerinde nüfusu var bir kişi ile temsil ediliyor, İsabey Mahallesini % 90’ı ziraatla uğraşıyor bir kişi ile temsil ediliyor! Bu yanlışlık ve orantısız temsiliyet yetkililerce bir an önce ele alınarak düzeltilmesi yoluna gidilmelidir diyorum.

Yoruma kapalı.